BEOGRAD, Pesimista sam da će u Srbiji biti ekonomskog boljitka dok ne dođe do promjene političkog sistema, a najveći problemi sa kojima se država suočava su rast nezaposlenosti i sve veća zaduženosti privrede i države, rekao je ekonomista Miroslav Zdravković na konferenciji Ekonomska kretanja u 2011: Očekivanja i rizici u organizaciji web portala ekonomija.org
Zdravković je rekao da je u Srbiji od septembra 2008. do septembra 2010. broj zaposlenih smanjen za 218.315, a da je taj broj sad povećan na oko 250.000 ljudi, kao i da su nezaposlenošću najteže pogođeni preduzetnici, mala preduzeća i građevinska industrija, dok je sa druge strane nastavljen rast broja zaposlenih u državnoj upravi, zdravstvu, prosvjeti.
„Servisiranje duga u Srbiji u 2009. iznosilo je 37,1 odsto prihoda izvoza robe i usluga, a prema podacima Svjetske banke od 110 zemalja, samo pet je teže opterećeno servisiranjem duga od Srbije”, rekao je Zdravković dodavši da je najopasniji problem ove države ničim izazvan optimizam nekih ljudi na vlasti, koji privredu gura u sve veće zaduživanje.
Zdravković je rekao da je moguće ostvariti inflaciju od šest odsto u ovoj godini, koliko je ciljana inflacija Narodne banke Srbije za ovu godinu (4,5 odsto plus minus 1,5 odsto), ali je pitanje koliko je to poželjno i koliko može štete da donese, „ako se to bude sprovodilo po već poznatom scenariju“.
„Ono osnovno na čemu država zajedno sa Narodnom bankom Srbije treba da radi je Zakon o konkurenciji, rigorozni zakon koji može da spriječi zloupotrebe na tržištu i sa druge strane svi mogući strukturni problemi koje treba rješavati, između ostalog i smanjenje javne potrošnje i povećanje budžetskih prihoda”, rekao je on. Emg.rs