MARSEJ, Puno voća i povrća u ishrani možda je zdravo za ljude, ali ne nužno i za čovjekovu okolinu, zaključili su naučnici nakon što su analizirali navike u ishrani oko 2.000 odraslih Francuza i emisiju gasova koji izazivaju efekte staklene bašte koji nastaju u proizvodnji biljaka, ribe, mesa, živine. Istraživanje je pokazalo da se u proizvodnji mesa u atmosferu ne emituje, kako se smatra, mnogo više štetnih gasova nego u proizvodnji voća i povrća, kao i da oni koji se “zdravo” hrane moraju da jedu količinski više da bi postigli energetsku vrijednost.
“Kada jedete zdravo, morate da jedete mnogo hrane koja je siromašna energijom. Morate jesti mnogo voća i povrća”, kaže autorka studije Nikol Darmon.
Rezultati istraživanja koje su obavili naučnici sa Nacionalnog agronomskog istraživačkog instituta iz Marseja objavljeno je u američkom stručnom medicinskom časopisu o ishrani (American Journal of Clinical Nutrition).
U studiji se ističe da proizvodnja voća i povrća ne daju toliko gasova koji izazivaju efekte staklene bašte kao gajenje stoke, ali da je proizvodnja hrane, uključujući korišćenje poljoprivrednih mašina i prevoznih sredstava, zaslužna za 15% do 30% emisije štetnih po atmosferu gasova u zemljama u razvoju.
Naučnici već dugo savjetuju ljudima da pređu na ishranu zasnovanu na biljkama jer je to dobro za zdravlje i prirodnu sredinu.
Kako bi to potvrdili ili opovrgli, D
armonova i njene kolege su navike u ishrani 1.918 Francuza iskoristili da ispitaju nutritivne vrijednosti onoga što jedu i koliko štetnih gasova se emituje iz proizvodnje te hrane.
Sa jelovnika ispitanika istraživači su najprije izdvojili 400 namirnica koje su najčešće korišćene u ishrani, a zatim su uz pomoć baza podataka računali koliko se gasova koji izazivaju efekte staklene bašte emituje u proizvodnji svake od njih.
Mjereno je koliko se grama ugljen-dioksida emituje za proizvodnju 100 grama neke namirnice i vodilo se računa o svakom ciklusu proizvodnje, od uzgajanja do kuvanja. Jedino se, kako je napomenula Darmonova, nisu računali efekti prevoza neke namirnice od samoposluge do kuće.
Istražujući šta ljudi jedu kako bi svakog dana iz hrane dobili potrebnu energiju, naučnici okupljeni oko Nikol Darmon doveli su u vezu “najkvalitetniju” ishranu gledano s obzirom na zdravlje, dakle bogatu voćem, povrćem i ribom, sa istom, ako ne i većom, emisijom štetnih gasova nego kod ishrane slabijeg kvaliteta u kojoj ima dosta soli i slatkiša.
Prema istraživačima, na svakih 100 grama proizvedenog mesa emituje se oko 1.600 grama ugljen-dioksida, što je više od 15 puta više nego u proizvodnji voća, povrća i skroba. Međutim, ta razlika se bitno smanjila kada su naučnici pogledali koliko se grama ugljen-dioksida emituje na 100 kilokalorija (kcal) kojima se mjeri energetska vijednost hrane.
Najviše štetnih gasova, čak 857 grama, u atmosferu se emituje za proizvodnju 100 kilokalorija iz mesa, ali je to samo tri puta više nego za proizvodnju iste količine energije iz voća i povrća.
Utvrđeno i da se više štetnih gasova emituje u proizvodnji zelenog povrća koje daje 100 kilokalorija nego u proizvodnji iste količine energije iz slatkiša, grickalica, mliječnih proizvoda ili masti. Takođe je štetna emisija kod zelenog povrća na nivou emisije u proizvodnji odgovarajuće energetske vrijednosti iz svinjetine, mesa peradi ili jaja.
Sve u svemu, ishrana koja prevladava odgovorna je za emitovanje oko 5.000 grama gasova koji izazivaju efekte staklene bašte po osobi dnevno. Euractiv.com