BANJALUKA, Uplatom doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i osiguranje od nezaposlenosti, u Republici Srpskoj za 11 mjeseci ove godine zbrinuto je 3.159 radnika iz 197 preduzeća, koja su otišla u stečaj.
U Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS kažu da je za ove namjene u ovom periodu utrošeno 5.952.652 maraka.
Vlada RS juče je odobrila još 899.000 maraka iz Programa socijalnog zbrinjavanja radnika, za 2.329 zaposlenih iz 73 preduzeća, koji su u procesu stečaja ostali bez posla ili su ispunili uslov za starosnu penziju.
Pomoćnik ministra za rad i zapošljavanje RS Čedo Kovačević kaže da je tokom ove godine kroz socijalni program i uplatu doprinosa najviše radnika zbrinuto iz banjalučkog FAM “Jelšingrad” i to 1.143, iz preduzeća AD “Inga” Gradiška 699, te iz fabrike DIP “Kozara” iz Kozarske Dubice, gdje je zbrinuto 510 radnika.
– Iz Fabrike namještaja AD “Enterijer” iz Doboja zbrinuto je 417 radnika, a iz Tvornice prečistača iz Rogatice 246 radnika – kazao je Kovačević.
Predsjednik Udruženja stečajnih upravnika Republike Srpske Dušan Kovačević smatra da je za ove namjene potrebno izdvojiti više novca, te ubrzati proces povezivanja radnog staža.
– Veliki broj radnika u Srpskoj predugo čeka na odlazak u penziju – istakao je Kovačević.
Prema podacima Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS za Program socijalnog zbrinjavanja radnika u 2010. godini namijenjeno je 10.200.000 maraka.
– Od 2004. godine, od kada se realizuje ovaj program, zbrinuto je ukupno 42.303 radnika, iz 420 preduzeća za šta je izdvojeno 130.026.464 maraka – rekli su u Ministarstvu.
preduzeća radnici
FAM “Jelšingrad” Banjaluka 1.143
AD “Inga” Gradiška 699
DIP “Kozara” Kozarska Dubica 510
Fabrika namještaja AD “Enterijer” Doboj 417
Tvornica prečistača Rogatica 246
Leg: Preduzeća iz kojih je zbrinuto najviše radnika
Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ljudi se zbrinu kada rade, a ne kada im se omogući penzijica. Da bi se mogli “zbrinuti” izdržavati (isplaćivati penzije) povećavaju se stope doprinosa tako da još više radnika treba “zbrinjavati”.
Genijalno! Samo dokle?