HONGKONG, Kod neke od djece koja su se u Kini razbolela od zaražene hrane za bebe, u kojoj se nalazio melamin, nije se pojavilo kamenje u bubrezima nego kristali, upozorava Entoni Hazard, stručnjak za neškodljivost hrane Svjetske zdravstvene organizacije (SZO). Hazard navodi da se kamenje u bubrezima može detektovati rentgenskim zracima, dok sa kristalima to nije slučaj, prenosi agencija Rojters.
Isti stručnjak SZO ističe da se za sad vjeruje da pomenute kristale stvara mješavina melamina i cijanurične kiseline. Oni imaju cijevast oblik, a rastući mogu da zapuše bubrežne kanale.
Cijanurična kiselina je hemikalija slična melaminu, koji su neki kineski proizvođači dodavali mlijeku u prahu da bi bolje prošli na testovima kvaliteta.
Nije jasno kako je pomenuta kiselina dospjela u dječije bubrege. Jedno objašnjenje je da je uz melamin dodavana mlijeku u prahu, a drugo da je nastala pri pokušaju organizma da svari inače nesvarljivi melamin.
Kristali bi ljekarima mogli, prema ekspertskim ocijenama, da zadaju još više nevolja nego kamenje jer mogu da ugroze funkciju bubrega, naročito ako se veliki broj njih formira istovremeno.
Oboljela kineska djeca se, u zavisnosti od ozbiljnosti slučaja, zasad tretiriaju na tri načina. U blažim slučajevima može da se sačeka da kristali budu prirodno izbačeni urinom, a kada je nužna hospitalizacija primenjuje se tretman tečnim preparatima koji olakšavaju eliminaciju kristala iz bubrega, ili je u najtežim slučajevima nužna i operacija.
Najnoviji skandal izazvan upotrebom zaražene hrane u ishrani djece u Kini, podstakao je širom svijeta potragu za melaminom u raznim proizvodima uvezenim iz Kine – od mleka, do čokolade i jogurta.
U Kini je zbog melamina oboljelo na desetine hiljada djece, a najmanje četvoro je umrlo.