LONDON, Nemogućnost dogovora čelnika evrozone o načinu suzbijanja dužničke krize izazvala je prošle sedmice veliku nesigurnost na svjetskim tržištima, pa su prinosi na evropske obveznice dostigli nove rekordne visine, dok je kurs evra zaronio na najniži nivo u sedam sedmica.
Kurs evra prema američkoj valuti potonuo je prošle sedmice 2,1 odsto, na 1,3235 dolara, dok je u odnosu na japansku valutu pao 1,1 odsto, na 102,85 jena. U petak je u jednom trenutku cijena evra pala na 1,3211 dolara i 102,46 jena, najniže nivoe u posljednjih sedam sedmica.
Američka je valuta, ojačala prema japanskoj, pa je cijena dolara porasla 1,0 odsto, na 77,70 jena, najviši nivo u dvije sedmice.
Sastanak čelnika Njemačke, Francuske i Italije u četvrtak nije rezultirao konkretnim dogovorima kako suzbiti dužničku krizu. Njemačka se i dalje protivi nametanju veće uloge Evropskoj centralnoj banci u rješavanju krize, kao i izdavanju zajedničkih evroobveznica.
Nemogućnost dogovora evropskih lidera potaknula je daljnji rast prinosa na obveznice Italije, Španije, Francuske i drugih članica evrozone.
Prinosi na italijanske i španske obveznice već su preskočili ili su blizu kritičnih sedam odsto, što se smatra dugoročno neodrživim troškom finansiranja.
Loše je prošla i prošlosedmična aukcija njemačkih obveznica, na kojoj je potražnja bila jedna od najslabijih od uvođenja evra, pa je njemačke dužničke papire morala kupovati tamošnja centralna banka.
“Slaba aukcija njemačkih državnih obveznica dolijeva ulje na vatru i povećava pritisak na Evropsku centralnu banku da preduzme nešto u vezi dužničke krize”, kaže Ankita Dudani, analitičarka u banci RBD Global.
To je bio opasan znak da prvorazredna imovina evrozone postaje manje privlačna ulagačima, frustriranima zbog dužničke krize i izostanka novih mjera kojima bi političari zaustavili finansijsko poniranje.
Tu nije kraj lošim vijestima iz evrozone. Rejting agencija Fitch upozorila je da bi intenziviranje dužničke krize i opasnost od recesije mogli dovesti u pitanje vrhunski, trostruki A rejting Francuske.
“Čini se da je evrozona na rubu provalije, ili možda već ponire. Dok ne vidimo odlučne poteze evropskih vlasti, tržišta očekuju najgore i likvidni dolar stoga dobiva na privlačnosti”, kaže Jane Foley, valutna analitičarka u Rabobanku.
Kako slovi za sigurno utočište kapitala u nesigurna vremena, dolar je prošle sedmice ojačan ne samo u odnosu na evro, nego i japansku i druge najznačajnije svjetske valute.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest vodećih svjetskih valuta, prošle sedmice dostigao 79,70 bodova, najviši nivo od početka oktobra.Hina