VAŠINGTON, Američke porodice sa nižim primanjima su zbog rastućih cijena energenata prisiljeni da smanje davanja na hranu i lijekove, kao i da u svojim domovima trpe hladnoću ili vrućinu, pokazalo je istraživanje Nacionalnog udruženja direktora u energetici (NEADA).
Visoki troškovi benzina, grijanja i klimatizacije smanjuju efikasnost u čitavoj zemlji, pošto čak i bogatiji potrošači kažu da manje voze, kupuju manje automobile, koriste javni saobraćaj, kao i štedljivije kućne aparate, prenosi agencija DPA.
Čak 65 odsto domaćinstava sa nižim prihodima je izjavilo da štede na osnovnim potrebama, a 31 procenat je navelo da su prisiljeni da u kućama održavaju temperaturu koja nije pogodna za zdravlje, navodi se u izvještaju udruženja NEADA.
Cijena lož-ulja za upotrebu u domaćinstvima je u toku prethodne godine u SAD porasla oko 40 odsto, dok je benzin poskupio za trećinu na gotovo jedan dolar po litru, što je i dalje dosta jeftinije u odnosu na cijene u Evropi.
Sada je, međutim, cijena za litar benzina premašila nivo od jednog dolara, a i lož-ulje je drastično poskupjelo.
Prosječna američka porodica za benzin sada troši oko 1.500 dolara godišnje više nego ranije, naveo je izvršni direktor NEADA, Mark Volf (Wolfe).
Dok domaćinstva s višim primanjima mogu da primjene mjere za štednju energije koje će značiti i manje troškove za energente, kao što je kupovina novih automobila, porodice sa tanjim novčanicima to ne mogu sebi da priušte, izjavio je jedan neimenovani zvaničnik američke vlade.
Direktor Biroa za subvencije u energetici američke savezne države Ajova, Džeri Mekim upozorio je da se energetska kriza pretvorila u “problem javnog zdravlja”, zato što su građani prisiljeni da štede na osnovnim potrepštinama, što može da bude štetno po njihovo zdravlje.