SARAJEVO – Ako nadležni brzo ne reaguju peradarski će se sektor postepeno gasiti, kao i kapaciteti za proizvodnju stočne hrane.
Ukrajina i Rusija, koje su među najvećim izvoznicima žitarica i krmnog bilja, zaustavile su izvoz, a isto su najavile Mađarska i Srbija odakle se na naše tržište uvozi više od 70 posto ovih proizvoda.
“Ostajemo bez dovoljno sirovina za peradarski sektor, ali i za druge sektore unutar poljoprivredne proizvodnje u BiH”, ističe Pero Nikić, predsjednik Udruženja peradara FBiH.
Kao rezultat svega je rast cijena stočne hrane.
“Danas imamo situaciju da je tržišna cijena koncentrata, odnosno stočne hrane prema peradarima jeftinija nego što će biti za mjesec dana u proizvodnji, kaže Mevludin Kahvedžić“, predsjednik Udruženja peradara Tuzlanskog kantona za Federalnu TV.
Organizatori poroizvodnje – mesne industrije – da bi barem kratkoročno osigurali sirovinsku bazu, pokušavaju na svoju štetu amortizovati rast cijena stočne hrane.
“Poremećaj na tržištu žitarica ponajviše je pogodio organizatore tova i oni trpe ogroman udarac. Vrlo je neizvijesna situacija, kako za nas proizvođače tako i za organizatore tova“, naglašava Nikić.
Posljedice dugogodišnje nebrige vlasti za peradarski sektor odrazile su se i na Tuzlanski kanton, gdje su prije dvije godine raspolagali kapacitetom za uzgoj 9,5 miliona pilića. Danas su kapaciteti povećani za milion, ali je njihova iskorištenost pala na 50 posto.
“Mali porodični biznisi ne mogu opstati zato što je mali poticaj“, ističe Kahvedžić.
Kako bi održali proizvodnju, peradari su od Vlade TK-a zatražili podsticaj od 20 pfeninga po kljunu.
“Kantonalni da budu 20 i federalni, ako se ne uključe, 50 posto farmi će se najesen zatvoriti“, upozorava Kahvedžić.
Peradarski sektor u FBiH direktno upošljava 20.000 osoba, posredno još 50.000.
Godišnje u budžet po osnovu PDV-a uplati više od 45 miliona maraka. Indikator