BEOGRAD, Šef kancelarije Svjetske banke u Srbiji Sajmon Grej pozdravio je odluku Vlade Srbije da odustane od daljeg povećanja penzija, čime bi se povećao deficit, i poručio da će građani ove zemlje morati da “stegnu kaiš” zbog posljedica globalne ekonomske krize.
“U isto vrijeme moraju se nastaviti reforme penzijskog sistema. Snažno preporučujemo da se dalje ne povećavaju izdaci za penzije, čak će možda morati da se štedi na njima. Druga stvar su plate koje moraju biti pod kontrolom. Ne može se dopustiti njihov realni rast i građani će morati da stegnu kaiš”, rekao je Grej u intervjuu za poslovne novine “Biznis”.
On je istakao da se smanjenje troškova može realizovati redukcijom subvencija državnim preduzećima, za koje je rekao da su na nivou od 2,5 odsto Bruto društvenog proizvoda (BDP) veoma visoke, a uštedjeti se može i kroz smanjenje troškova u zdravstvu i obrazovanju.
“Svjetska banka i MMF zajedno pomažu Vladi Srbije. Pomoć MMF-a sastoji se u tome da se postave realni ciljevi vezani za javnu potrošnju koji mogu da se ispune. Mi iz Svjetske banke pomažemo u kreiranju ekonomske i sektorskih politika koje treba da omoguće da se postignu ti ciljevi”, rekao je Grej i dodao da ukoliko Srbija ima program MMF-a, to šalje dobar signal u svijet i obezbijediće povjerenje investitora u Srbiju.
Grej je izjavio da Srbija ne može da prođe kao Mađarska jer ima dosta rezervi koje pokrivaju novčanu masu i nije u istoj situaciji kao ta zemlja.
“U ovom trenutku Srbija je dobro, ali treba joj pomoć da sredi fiskalnu politiku, kako bi i u budućnosti tako ostalo. Srbija ima solidan bankarski sistem, visoku adekvatnost kapitala od oko 28 odsto, dobar odnos kredita i depozita od oko 102 odsto”, rekao je Grej.
On je rekao da će biti dobro ako Srbija zadrži fiskalni deficit ispod dva odsto, nastavi sa strukturnim reformama, završi privatizaciju i poboljša poslovno okruženje.
“Oblasti gdje je velika osjetljivost su strane direktne investicije i zaduživanje u inostranstvu, i na njih treba paziti”, poručio je Grej.