BEOGRAD, Spisak građana i malih firmi u Srbiji koji ne mogu da otplaćuju uzete kredite sve je duži. Na doboš odlaze stanovi, kuće, vikendice, placevi, poslovni prostor, njive, šume, mašine, automobili. Prema nezvaničnim podacima, riječ je o više od 1.000 nekretnina.
U problemu nisu samo kreditno zaduženi, nego i žiranti, najčešće najbliža rodbina, prijatelji, kumovi. Na sajtovima banaka, ali i specijalizovanih portala, mogu da se vide sve nekretnine sa cjenovnicima, a adrese su od Subotice do Babušnice.
Najveći broj građana i preduzetnika nije prestao da otplaćuje kredite iz hira, već zbog gubitika posla, smanjene ili neredovne zarade, ali i drastičnog skoka deviznog kursa, prije svega švajcarskog franka. Prema podacima Nacionalne korporacije, 270 građana više nisu u stanju da otplaćuju svoje stambene kredite, a od toga su 144 pozajmice u „švajcarcima“.
Upravo, najveći je strah kako će se dalje otplaćivati stambeni krediti u švajcarskim francima, jer niko pouzdano ne zna u kom pravcu će se kretati ova valuta. Neki bankari smatraju da je dostigao svoj zenit, ali preciznih prognoza nema. – Ukoliko se klijenti suoče sa određenim poteškoćama u otplati kredita, ili, pak, ukoliko postoje izgledi da će do problema doći, uobičajena praksa u našoj banci je da im se pruži pomoć i podrška – kaže Petar Jovanović, član Izvršnog odbora Rajfajzen banke. – Najčešća pomoć su odobravanje grejs perioda, produženje roka otplate, kao i korišćenje ostalih instrumenata koji će imati za posljedicu smanjenje mjesečnog opterećenja, kako bi se lakše prevazišao krizni period.
Bankari savjetuju da je najbolje ako klijent banku upozori da može da dođe do problema u otplati kredita, jer tada ima najviše vremena da se pronađe rješenje, a i spektar mogućnosti je najširi.
– Kada je riječ o preduzetnicima, ukoliko poslovanje klijenta nije drastično ugroženo, jedno od mogućih rješenja je reprogramiranje duga, odnosno produženje roka otplate, čime bi se smanjila mjesečna obaveza – kaže Bojan Žarković, vođa tima u Preduzetničkom centru Beograd Erste banke.
Ako poslovanje klijenta više nije održivo, jedna od mogućnosti u ovakvim slučajevima jeste da klijent pronađe partnersku firmu koja bi preuzela dugove na sebe.
Odlaganje samo privremeno
– U slučaju da klijent kasni sa otplatom rate kredita, banka može na određeno vrijeme da odloži rok otplate, odnosno da predloži restrukturiranje kredita – kažu u Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita. – Banka se opredjeljuje za ovakav vid rješenja kada se ustanovi da klijent samo privremeno nije u mogućnosti da na vrijeme izmiruje svoje obaveze oko otplate, ali da će u skorijem vremenskom periodu ponovo biti platežno sposoban. Novosti