BANJALUKA, Zbog neplaćanja boravišne takse Republika Srpska u prosjeku godišnje gubi između 250.000 i 300.000 maraka, rekla je pomoćnik ministra za turizam i ugostiteljstvo Jadranka Stojanović.
Ovaj iznos je, kaže ona, i veći ako se u obzir uzme segment “sive ekonomije” u turizmu, odnosno neprijavljivanje gostiju.
Ukupan prihod od boravišne takse na nivou RS lani je iznosio 685.505 maraka, što je za oko 13 odsto manje u odnosu na 2008. godinu.
– Poznato je da zvanični statistički podaci u oblasti turizma ne pružaju stvarnu sliku o ukupnom obimu turističkog prometa, a prema procjeni Ministarstva trgovine i turizma i svih relevantnih faktora u turizmu, najmanje 30 odsto prometa u turizmu spada u “sivu ekonomiju” – kazala je Stojanovićeva.
Dodala je da, ako se broj noćenja u 2009. godini pomnoži sa prosječnim iznosom boravišne takse od 1,5 KM, dobije se iznos od oko 850.000 maraka koje je trebalo prikupiti u 2009. godini po osnovu uplaćene boravišne takse, a prema podacima Poreske uprave RS za 2009. godinu, prikupljeno je oko 685.505 maraka.
Od ukupnih uplata boravišne takse, opština Banja Luka učestvuje sa 28 odsto, zatim opština Pale sa 19, opština Bijeljina sa osam odsto, a zatim slijede opštine Laktaši i Prijedor.
U Turističkoj organizaciji RS kažu da je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u RS, u 2009. godini ostvareno 564.091 noćenje, dok je prema uplatama boravišne takse, koje im dostavlja Ministarstvo finansija RS, ostvareno 384.890 noćenja.
– Ukupan prihod od boravišne takse u 2009. godini iznosi 685.505 maraka. Razlika u broju noćenja iznosila je 180.000, čime je izgubljeno 280.000 maraka – kazali su u Turističkoj organizaciji RS.
Dodali su da je, od ukupno 63 opštine, boravišna taksa naplaćena u 42 opštine na području RS.
– Zbog neplaćanja boravišne takse direktno su oštećeni Turistička organizacija RS i turističke organizacije opština i gradova RS. Republički zavod za statistiku ne dobija izvještaje o broju noćenja iz svih opština RS kao i od određenog broja neregistrovanih objekata, što nam onemogućava da saznamo stvarno stanje o broju dolazaka i noćenja turista – kazali su u Turističkoj organizaciji RS.
Dodali su da su zbog loše naplate boravišne takse, a s ciljem pronalaženja rješenja za bolju naplatu razgovarali sa predstavnicima Poreske uprave RS.
– Pokušavamo da kroz analize prijavljene i uplaćene boravišne takse neplatiše podvrgavamo redovnim kontrolama i samim tim povećamo naplatu, odnosno da animiramo smještajne subjekte da uplaćuju bar dio boravišnih taksi koji su prijavili u poreskim prijavama – kazali su u Turističkoj organizaciji.
Visina takse
Prema Zakonu o boravišnoj taksi i propisima lokalne samouprave, visina boravišne takse iznosi od 0,5 do dvije marke. Prosječan iznos boravišne takse na teritoriji RS iznosi 1,5 maraka, a boravišnu taksu plaća ugostitelj koji pruža usluge smještaja. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma kako je ovo moguće pored toliko kontrolnih organa. Ili ugodstitelji naplaćuju od gostiju, ali zadržavaju za sebe.
E, to je pametnjakovići statistika. Vi što ljenjačite o državnim jaslama, izmislićete hiljadu stvari. Ma ko nam i gdje dolazi, dobro je i ovo, ovakvo uređenje neće niko ni da vidi, svagdje smsrad i jad. Ne kažem da nema lijepih mjesta, ali tuga je ovo sve da se nečemu boljem nadamo.