BANJALUKA, U Republici Srpskoj je u prvih šest mjeseci ove godine evidentirano 530 radnika bez zaključenog ugovora o radu, dok je Inspekcija rada izrekla 467.900 KM kazni u prekršajnim nalozima za nesavjesne poslodavce, podaci su iz Izvještaja o radu Inspekcije u navedenom periodu.
Glavni republički inspektor rada Čedo Risović rekao je nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Srpske da je Inspekcija izvršila 3.546 kontrola i da se kršenja radničkih prava najviše odnose na rokove isplate plata i naknada, otkaze ugovora o radu, dok je rad na crno najviše zastupljen u ugostiteljstvu, drvnoj industriji i šumarstvu.
On je dodao da je Inspekcija izrekla 934 upravne mjere kroz rješenja za otklanjanjem nepravilnosti, izdala 384 prekršajna naloga, te podnijela 52 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i dva zahtjeva za pokretanje krivičnog postupka.
Prema njegovim riječima, problemi su izraženi u primjeni Zakona o zaštiti na radu, zaključivanju i primjeni ugovora o radu, jer poslodavci u poslednje vrijeme prilikom dolaska inspekcijske kontrole već imaju pripremljene ugovore, zbog čega bi ugovore o radu trebalo prethodno ovjeravati.
Predsjednica Saveza sindikata Ranka Mišić upozorila je da je izvještaj pokazao mnogo više vanrednih i neurednih kontrola u odnosu na prethodnu godinu i da njihova struktura potvrđuje ranije analize Saveza, koje pokazuju da nema pomaka od kontrolnih institucija i da one nisu odgovorile u punom kapacitetu.
Ona je navela da je od ukupno izvršenih kontrola 40,2 odsto neurednih, dok je u strukturi radnih odnosa kod zaključivanja i primjene ugovora o radu neurednih 24,1 odsto i da analiza pokazuje da rad na crno iznosi od 10 do 12 odsto, što nije tačno.
Prema njenim riječima, izvještaj je pokazao slabosti Inspektorata, jer je konstatovano da veliki broj radnika ima potpisan ugovor o radu dva dana prije dolaska inspektora.
“Struktura opterećenosti inspektora po regijama pokazuje da je veoma slab rad inspektora u Trebinju, Prijedor, Banjaluci, a u oblasti plata i naknada u ukupnom broju kontrolisanih 47,58 odsto je neurednih, što znači da jedna polovina poslodavaca u Srpskoj ne isplaćuje redovno plate”, rekla je Mišićeva.
Govoreći o radnom vremenu, Mišićeva je rekla da je u ovoj oblasti 50 odsto neurednih kontrola, dok je u oblasti zaštite na radu nezaživljavanje relevantnog zakona dovelo do 42,4 odsto neurednih kontrola.
Ona je dodala da su socijalni partneri prihvatili prijedlog Sindikata da Ministarstvo rada izvrši reviziju svih licenci izdatih društvima koja izrađuju akte o procjeni rizika, jer ih rade šablonski za veliki broj preduzeća različitog profila.
Komentarišući brojku od 80.000 ljudi koji u Republici rade na crno, Mišićeva je rekla je da taj podatak bivšeg glavnog inspektora rada približno tačan, ali da je problem što niko nije uradio ništa da se ta brojka smanji. Srna