SARAJEVO, Ministar finansija BiH Dragan Vrankić rekao je da će Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH razmatrati inicijativu Vlade Republike Srpske (RS) o uvođenju nulte stope poreza na dodatnu vrijednost (PDV) na osnovne životne namirnice, ali da sumnja da će ona biti usvojena.
Vrankić, koji je i predsjednik Upravnog odbora (UO) Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, smatra da bi “bilo neozbiljno usred godine mijenjati stope PDV-a, pogotovo kada su budžeti maksimalno napregnuti, a posebno onaj u Federaciji BiH (FBiH)”.
“Zato se ovaj zahtjev može sagledati i u kontekstu da se njime FBiH želi predstaviti kao kočničar uvođenja diferenciranih stopa PDV-a”, rekao je Vrankić za “Dnevni avaz”.
Zamjenik premijera FBiH i ministar finansija Vjekoslav Bevanda apsolutno je protiv diferenciranih stopa PDV-a u ovom trenutku.
“Zašto bih ja plaćao jeftiniji hljeb, kao i neko ko nema dovoljna mjesečna primanja. Zbog toga moraju da budu sačinjeni kvalitetni programi, koji bi definisali socijalna pitanja, a ne da se to lomi preko stopa PDV-a”, smatra Bevanda.
Direktor UOI BiH Kemal Čaušević rekao je da je ova institucija spremna da u roku od dva do tri mjeseca provede bilo kakve izmjene propisa o PDV-u.
“Za nas neće biti problema kada i ako budu uvedene diferencirane stope. Biće urađene izmjene u softverima, te u samoj prijavi PDV-a. UIO BiH je još prije 18 mjeseci dostavila predsjedavajućem Savjeta ministara BiH Nikoli Špiriću analizu dešavanja ukoliko stope za neke proizvode budu smanjene i utvrđeno je da to znači smanjenje prihoda budžetima od ukupno 170 miliona KM godišnje”, rekao je Čaušavić.
Prema njegovim riječima, ta analiza je rađena na osnovu mnogo manjeg broja proizvoda na koje bi eventualno bila primjenjena umanjena stopa PDV-a, tako da bi budžetski prihodi usvajanjem inicijative Vlade RS bili još manji.
“Zbog jasnih direktiva EU, kojima se ne preporučuje uvođenje nultih stopa, izuzev za proizvode koji se izvoze, uopšte o tome ne treba ni da raspravljamo, nego o mogućem uvođenju niže stope PDV-a između pet i deset procenata”, ocijenio je Čaušević.