BRISEL, Države članice EU svake godine gube desetak milijardi evra zbog krijumčarenja cigareta.
Evropska komisija zato pokreće novu strategiju protiv krijumčarenja cigareta. Uz uobičajenu saradnju policija članica EU, Komisija želi da preduzme mjere kod proizvođača i u zemljama iz kojih dolaze krijumčarene cigarete.
I sami proizvođači zbog krijumčarenja često imaju gubitke. Ali, neki su na tome zarađivali.
Popularne cigarete koje su na evropsko tržište prebacivane iz istočne Evrope i Azije dugo su dolazile zaobilaznim putevima iz proizvodnih pogona velikih evropskih i američkih proizvođača cigareta.
U protekle tri godine Evropska komisija je povećala pritisak na proizvođače cigareta. Sa četiri najveća, koji pokrivaju 80 odsto svjetskog tržišta, Brisel je već sklopio sporazum, prema kojem proizvođači moraju sudjelovati u borbi protiv krijumčarenja.
Te firme sada moraju tačno navesti koliko su cigareta i gdje isporučile.
Osnovni problem krijumčarenja cigareta jeste velika razlika u cijeni koja privlači organizovani kriminal. Pošiljka sa 100.000 kutija cigareta u Bjelorusiji vrijedi 30.000 evra, a kad pređe u Poljsku ona već vrijedi 100.000. U Njemačkoj vrijedi 250.000 evra.
Ako taj tovar ide dalje u Englesku ili u skandinavske zemlje, njegova vrijednost raste na pola miliona evra.
Organizovane bande smišljaju uvijek nove puteve. Prije 20 godina krijumčarili su uglavnom popularne originalne cigarete iz zemalja s niskom cijenom u zemlje sa visokom cijenom. A onda su bande počele da krivotvore cigarete.
U međuvremenu se krijumčare cigarete koje se proizvode u zemljama u kojima su jeftine, poput paketića “Jin Ling” cigareta iz Kalinjingrada.
Policija je iz Baltičkog mora izvukla skoro dva miliona hermetički zapakovanih cigareta.
Službeno, cigarete “Jin Ling” proizvode se za rusko tržište, ali na ruskom tržištu nije moguće pronaći ni jednu jedinu cigaretu te marke. Znači da se one proizvode isključivo za krijumčarenje.
U nekim dijelovima Berlina cigareta “Jin Ling” veoma je popularna.
Evropski stručnjaci upozoravaju da duvan dolazi iz regija u kojima se koriste pesticidi i herbicidi koji su u Evropi odavno zabranjeni.
U laboratorijskoj analizi otkriveno je da je u krijumčarenim cigaretama bilo i usitnjenog materijala od CD-ova, mišijeg izmeta, pa čak i azbesta…