BOR, Završetak izgradnje nove topionice i Fabrike sumporne kiseline najvažniji je zadatak RTB-a Bor u 2014. godini, izjavio je generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski.
Na gradilište je stigla sva potrebna oprema, a do sada je završena montaža više od polovine dijelova.
Građevinski radovi napreduju dogovorenim tempom, tako da se očekuje da ovaj zadatak bude ispunjen i topionica bude završena ove godine.
“I pored svih poteškoća, na gradilištu nove topionice rade 202 radnika, bez obzira na hladno vrijeme. Iako smo imali problema sa projektovanjem, dobijanjem dozvola, obezbjeđenjem finansijskih sredstava i problema koji se pojavljuju u toku radova, ovo je i dalje jedno od najvećih gradilišta u Srbiji i na Balkanu”, rekao je Spaskovski.
“Podsjećam da smo odlučili da u toku gradnje nove, stara topionica radi i do posljednjeg dana će se projekat nove topionice dorađivati i mijenjati. Ubjeđen sam da ćemo i pored poteškoća na svim planovima, završiti topionicu ove godine, dobiti veće ekonomske efekte i ono što je najvažnije, čisto nebo iznad Bora”, istakao je Spaskovski.
Istovremeno se u RTB-u Bor povećava proizvodnja. Prošle godine uklonjeno je više od 30 miliona tona raskrivke i proizvedeno 36.000 tona katodnog bakra.
Proizvodnja u novoj topionici prvenstveno će se osloniti na domaći koncentrat bakra, a ukoliko bude potrebno, moguća je i uslužna prerada uvoznog koncentrata.
“Koncentrata ima dovoljno. Pored toga, koncentrat se može uzeti na uslužnu preradu. Velike svjetske topionice, koje koriste stariju tehnologiju u odnosu na onu koju ćemo mi imati i više zagađuju vazduh, prerađuju koncentrat bez obzira na to što nemaju rudnike”, rekao je Spaskovski.
Takve su topionice, podsjetio je on, u Japanu koje prerađuje dva miliona tona koncentrata ili u Hamburgu u Njemačkoj gdje se prerađuje milion tona, a ako se njima isplati da to rade isplatiće se i RTB-u.
“Bitno je da koncentrat bude odgovarajućeg kvaliteta, sličan našem, da nema veliki sadržaj teških metala, kako ne bi zagađivali životnu sredinu i o tome se mora voditi računa”, naglasio je Spaskovski.
Prema njegovoj ocjeni, iako je cijena bakra 2013. bila nešto niža u odnosu na 2012. godinu, očekuje se porast cijene crvenog metala na svjetskoj berzi.
“Prema analizama jedne od vodećih kompanija u oblasti rudarstva i metalurgije “Rio Tinta”, mi ćemo poslije 2025. godine imati sadržaj bakra u rudi jednak svjetskim sadržajima, jer u rudnim tijelima imamo ujednačen sadržaj, dok većina svjetskih rudnika još eksploatiše centralni dio sa većim sadržajem bakra. To će za desetak godina nestati, moraće da eksploatišu obode rudnika sa manjim sadržajem bakra, slično našoj rudi”, rekao je Spaskovski.
Još jedan pouzdan podatak je da će poslije 2025. godine na svjetskom tržištu nedostajati devet miliona tona bakra. To znači da će cijena na svjetskoj berzi sigurno rasti, kazao je Spaskovski. Tanjug