BANJALUKA, Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske završilo je realizaciju druge faze razvojnog programa koji doprinosi poboljšanju položaja žena na selu, a koje se realizuje u skladu sa Programom za provođenje Džender akcionog plana BiH /FIGAP/.
Druga faza podrazumijevala je obuku žena o seoskom turizmu u Foči, Zvorniku, Kozarskoj Dubici i Čelincu, saopšteno je iz Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske.
Obuka “Žene kao nosioci razvoja seoskog turizma” održana je 2. aprila u Kozarskoj Dubici, a dan kasnije u Čelincu.
Interesovanje stanovnika ovih krajeva za seoski turizam i registraciju seoskih domaćinstava potvrdilo je stav Ministarstva trgovine i turizma Srpske da seoski turizam može biti dio turističke politike u strateškom smislu.
Program obuke obuhvatio je sve teme koje je neophodno predstaviti učesnicama radi sticanja utiska o seoskom domaćinstvu koje pruža turističke usluge, kao i o neophodnim znanjima i vještinama da bi se seosko domaćinstvo vodilo na najkvalitetniji način.
Obukama je prisustvovalo po tridesetak žena, potencijalnih nosilaca razvoja seoskog turizma.
U Ministarstvu ističu da je jedan od ciljeva ispunjen, a to je da se poveća broj žena koje su prošle obuku o seoskom turizmu, dok bi rezultat rada na promociji seoskog turizma i uloge žene u njegovom razvoj trebalo da bude povećanje broja registrovanih seoskih domaćinstava.
U opštini Čelinac registrovano je jedno seosko domaćinstvo, a u Kozarskoj Dubici još nema nijedno, ali geografski položaj ovih opština daje odlične preduslove za oživljavanje ove grane turizma.
Prema Strategiji razvoja turizma Republike Srpske za period 2011-2020. godine, seoski turizam u turističkom smislu prepoznat je kao komplementarna prednost Srpske u odnosu na konkurentna područja.
Od novembra 2011. godine, od kada je počeo postupak registracije navedenih subjekata pa do danas, svoju djelatnost kod Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/ registrovalo je tridesetak ugostitelja, a prema informacijama pristiglim sa terena, postoji veći broj subjekata koji još uvijek nisu prijavili svoju djelatnost.
Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske je, prepoznavši značaj razvoja seoskog turizma, uputilo inicijativu za izmjenu zakonskih i podzakonskih akata iz oblasti oporezivanja i izmjenu Zakona o fiskalnim kasama, kako bi se pokušao olakšati rad seoskih domaćinstava.
Olakšice koje Ministarstvo trgovine i turizma Srpske omogućava seoskim domaćinstvima odnose se i na finansijske subvencije registrovanim pružaocima usluga u seoskom turizmu, te je u tom pravcu Ministarstvo u 2012. i 2013. godini izdvojilo oko 130.000 KM, navodi se u saopštenju. Srna