PODGORICA, Ekonomska razmjena Crne Gore i BiH na zavidnom je nivou, a prostora za jačanje saradnje ima u oblastima turističke privrede, prehrambene industrije, građevinarstva i energetike, ocijenio je ambasador BiH u Podgorici Izmir Talić.
On kaže da je Crna Gora jedna od rijetkih zemalja sa kojom BiH bilježi suficit u robnoj razmjeni, koji je u prošloj godini iznosio oko 90 miliona evra.
“BiH je u prva četiri mjeseca ove godine bila drugi trgovinski partner Crne Gore”, rekao je Talić i dodao da je, prema podacima crnogorskog Zavoda za statistiku, u januaru iz BiH uvezeno roba vrijednosti 7,5 miliona evra.
On je dodao da takva ekonomska razmjena nije posljedica bilo kakvih barijera, već potrebe građana Crne Gore za proizvodima iz BiH, prenose crnogorski mediji.
“Ne postoje nikakva ograničenja za crnogorske proizvode koji bi mogli da nađu svoje mjesto na tržištu BiH, ali to u velikoj mjeri zavisi i od privrednika iz Crne Gore”, rekao je Talić, čiji trogodišnji mandat u Podgorici uskoro ističe.
Govoreći o saobraćajnoj infrastrukturi između BiH i Crne Gore, Talić je podsjetio da je granični prelaz preko Šćepan Polja, koji je najkraći put koji povezuje Podgoricu i Sarajevo, u lošem stanju, dok su ostali odlični.
“Putni pravac preko Foče je u prilično lošem stanju i zato se pregovara o njegovoj sanaciji. Za to su potrebna značajna sredstva, pa bi bilo najbolje rješenje da BiH i Crna Gora zajednički upute zahtjev za dobijanje novca iz evropskih i drugih fondova”, naveo je Talić.
On je dodao da rekonstrukcija pruge od Nikšića do Čapljine zahtijeva ogromna finansijska sredstva, ali da su u BiH zainteresovani za uspostavljanje saobraćaja na toj pruzi.
“Kada je riječ o povezanosti vazdušnim putem, avio-linija Sarajevo-Podgorica, nažalost, više ne funkcioniše, a razlog su finansije. Ohrabrujuće djeluje odluka crnogorske Vlade da se uloži dodatni napor da se ponovo uspostavi ta linija za koju smo veoma zainteresovani”, rekao je Talić.
On kaže da su turisti iz BiH na drugom mjestu kada je riječ o posjeti crnogorskom primorju, iako se njegove procjene ne slažu sa zvaničnom statistikom.
Talić je podsjetio da prva dva mjesta na toj listi zauzimaju turisti iz Rusije i Srbije, koji imaju privatnu imovinu na teritoriji Crne Gore, dok iz BiH dolaze “izvorni turisti”. Srna