SARAJEVO – Sporazum o reformi policije nije postignut i nema šanse da BiH nastavi put ka članstvu u EU.
Ovu zabrinjavajući poruku uputio je visoki predstavnik Miroslav Lajčak danas nakon finalne runde pregovora predstavnika SDA, Stranke za BiH, SNSD-a, HDZ-a BiH, HDZ-a 1990 i PDP-a o restrukturiranju policije u BiH.
“Čudo se nije dogodilo. Sporazuma o reformi policije nema, nema ni nade da bi mogao biti postignut, a nema ni šanse da BiH nastavi svoj put ka EU. Sve ima svoje posljedice, pa tako i neuspjeh u razgovorima o reformi policije. Želio sam evropsku perspektivu BiH staviti u vrh liste prioriteta, ali za to nisam našao partnere. Imam ozbiljan mandat visokog predstavnika i posvetit ću se drugim prioritetima”, rekao je Lajčak.
Visoki predstavnik je potvrdio kako će u ponedjeljak ministre vanjskih poslova zemalja-članica EU informirati da politički lideri u BiH nisu uspjeli postići dogovor o reformi policije.
Lider HDZ-a BiH Dragan Čović organizirao je jučerašnji sastanak, te sa Božom Ljubićem, predsjednikom HDZ 1990, kreirao posljednji nacrt protokola o reformi policije koji je podržala EU.
“Napravili smo katastrofalan potez za BiH. Uslijedit će rigorozne odluke, a već smo uveliko kažnjeni jer smo na repu evropskih integracija. Pokušali smo napraviti kompromisni prijedlog koji je sadržavao minimum dovoljan da EU kaže da nastavimo sa integracijama, ali ni to nije bilo dovoljno”, rekao je Čović.
Ljubić je dodao da čelnici šest stranaka nisu uspjeli postići dogovor niti o jednom do sada ponuđenom protokolu za reformu policije u BiH.
“Ključni problem je insistiranje Bošnjaka da se ukine policija RS, te zahtjevi Srba da ostane, kao i da budžet za policiju donose entiteti, odnosno kantoni”, rekao je Ljubić.
Haris Silajdžić, predsjednik SBiH, kazao je da su predstavnici RS odbili njegov prijedlog da se policija u RS zove “Policija Srba, Hrvata i Bošnjaka”.
“Odbijen je i moj prijedlog da se lokalna policijska oblast za Srebrenicu riješi zakonom koji bi kasnije bio usvojen, te da policija u roku od dvije godine bude popunjena sukladno popisu iz 1991. godine”, kazao je Silajdžić.
Predsjednik SDA Sulejman Tihić objasnio je da su razlike između političkih lidera o reformi policije bile prevelike, zbog čega je propao i posljednji pokušaj za dogovor. Kako je rekao Mladen Ivanić, predsjednik PDP-a, njegov prijedlog da se prvo rješavaju nesporna pitanja, a tek kasnije sporna, odmah je odbačen.
Zlatko Lagumdžija, predsjednik SDP-a BiH, nije se odazvao pozivu da sudjeluje na jučerašnjem sastanku, obrazlažući to činjenicom da je ponuđeni protokol izuzetno loš.
Radmanović: Postoje oni koji ne poštuju ustavnu strukturu BiH
Nebojša Radmanović, predsjednik Izvršnog odbora SNSD-a, izjavio je da se i na razgovorima o reformi policije pokazalo da postoje oni koji ne poštuju ustavnu strukturu BiH, a samim tim ni BiH ovakvu kakva jeste, i kojima nije stalo do reforme policije, nego samo do ukidanja policije RS.
Radmanović je rekao da je neizvjesno šta će se dešavati poslije 15. oktobra, a do tog datuma nema vremena za razgovore.
“Ono što je sigurno jeste da će tada biti negativan izvještaj o napretku u BiH”, zaključio je Radmanović.
Radmanović je rekao da je Miroslav Lajčak, koji je prisustvovao sastanku, tvrdio da nije odustao od svog protokola i samim tim, pored protokola koji su predlagala oba HDZ-a, bilo je neminovno da se kao tema uvrsti i protokol Dodik – Silajdžić, što je otežalo raspravu jer je svako tvrdio da je njegov protokol najbolji.
“Prirodno je da razgovori na takav način dođu u ćorsokak. Po mom mišljenju, dogovor je ono gdje niko nije prevaren, niko nije pobjednik i niko nije poražen”, rekao je Radmanović. On je naglasio da nije bilo volje među liderima političkih partija iz BiH da se na takav način dođe do dogovora i puta prema evropskim integracijama. N.novine