SARAJEVO – Zatvoreno ugostiteljstvo i hotelijerstvo, usljed pandemije virusa korona, ugrožava rad ne samo restorana, kafića, hotela, već i njihove snabdjevače – pekare, mesare, konditore i druge.
Dok su restorani i hoteli zatvoreni, i drugima nedostaje obrt.
Dalja zatvorenost u turizmu predstavlja ekonomsku katastrofu, rekao je Gerald Volmut, vinar i predsjednik poljoprivrednih trgovaca.
“Naš sektor od početka novembra ima pad obrta za do 90 odsto”, kazao je on, dodajući da mnogi snabdjevači imaju problem s likvidnošću i da se božićno poslovanje, koje je obično najsnažnije, ne može nadoknaditi iduće godine.
Portparol trgovaca na veliko namirnica Kristijan Prauhner ukazuje da su mnogi snabdjevači suočeni sa borbom za preživljavanje.
On je ukazao da je neprihvatljivo da gastronomija od države dobija pokriveno 80, odnosno 50 odsto obrta, a njihovi snabdjevači ostaju bez državne podrške.
Slična situacija je kod pekara, mesara, konditora, koji su suočeni sa smanjenim obrtom između 30 i 90 odsto.
Svi snabdjevači, iako oni nisu zatvoreni, kao što su njihove mušterije gastronomija i hoteli, ne mogu bez svojih stalnih klijenata da zarade dovoljno za preživljavanje.
Do 90 odsto manjeg obrta imaju i firme koje se bave pranjem tekstila iz hotela i gastronomije.
Takođe, krizu veoma osjećaju i pivare u Austriji.
Udruženje pivara upozorava da im izostaje glavno tržište, a to je gastronomija.
Predsjednik Udruženje Sigi Menc upozorio je na opasnost ” izumiranja ” pivara.
“Neophodno je da se privremeno obustavi naplata poreza na pivo, barem za prvu polovinu iduće godine, ako ne želimo da nardnih mjeseci nestanu mnoge pivare”, podvukao je on.
Obrt pivara je usljed krize u vezi s koronom masivno opao, a novim mjerama nastavljaju se gubici. Tanjug