BUDIMPESTA, Mapa koridora za gasnu infrastrukturu u Evropi biće znatno transformisana u narednih nekoliko godina, a energetska diverzifikacija je jedan od ključnih prioriteta EU, zaključeno je na Šestom godišnjem forumu EU strategije za Podunavlje, koji je završen u četvrtak u Budimpešti.
Kako je navedeno u zajedničkoj izjavi ministara zemalja regiona odgovornih za implementaciju Dunavske strategije, jedan od glavnih gasnih koridora odnosi se na Južni koridor, za koji se navodi da je od strateškog značaja za EU.
“Južni koridor je naš najvažniji projekat energetske diverzifikacije. Naglašavamo potrebu završetka ostalih projekata energetskog povezivanja između zemalja članica Dunavske regije”, navedeno je u izjavi.
Dodaju da će projekti biti uspješno implementirani samo ako dobiju podršku iz evropskih i nacionalnih fondova, kao i ako bude uspostavljena direktna saradnja na njihovoj realizaciji.
Almir Šahović, pomoćnik ministra spoljnih poslova BiH za multilateralne odnose, rekao je “Nezavisnim” da će BiH učestvovati u projektima koji se tiču energetike, infrastrukture, ali i poboljšanja turističkih potencijala zemlje.
Dodao je da je Dunavska strategija za BiH značajna kao i forum na kojem BiH ima direktnu saradnju sa EU i pristup njenim institucijama.
“Sa političkog aspekta, ova strategija je još jedan dokaz evropske perspektive za BiH i zemlje našeg okruženja, jer nam je pružena mogućnost da ravnopravno učestvujemo u njenom kreiranju”, dodao je on.
Podsjetio je da je BiH kroz ovaj forum, uz partnerstvo sa Mađarskom, nakon poplava 2014. godine započela projekat 2015. u povećanju kapaciteta BiH u borbi protiv poplava i drugih prirodnih nepogoda.
“Međutim, šire govoreći, Dunavsku strategiju treba posmatrati kao veliku priliku za zemlje našeg regiona da povećaju svoju povezanost. Prvo, što se tiče putne, željezničke i riječne infrastrukture, pa do projekata iz oblasti energetike”, dodao je on.
Gabor Jenei, zamjenik nacionalnog koordinatora Mađarske za EU strategiju za Podunavlje, rekao je “Nezavisnim” da je u projektu sa BiH u vezi sa zaštitom od poplava Mađarska prenijela svoja iskustva u borbi protiv prirodnih nepogoda, te da je organizovala i treninge za predstavnike Civilne zaštite u BiH.
Naglasio je da se drugi projekat odnosi na prenošenje iskustava u iskorištavanju geotermalnih potencijala BiH i istraživanje lokacija koje bi bile pogodne za eksploataciju tog energenta.
Uoči zatvaranja foruma, obavljena je svečana primopredaja predsjedavanja Dunavkom strategijom između Mađarske i Bugarske. Nezavisne novine