BANJALUKA, Privredna komora Republike Srpske izdala je ove godine samo 14 potvrda o bonitetu preduzeća, iako podaci o rukovodstvu, procjeni rizika i istoriji poslovanja, te finansijske informacije o firmama u Srpskoj, regionu i inostranstvu mogu da budu od presudnog značaja za izbor poslovnog partnera.
Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević kaže da je uzrok malog interesovanja preduzeća za ovu uslugu Komore to što većina privrednih subjekata u Srpskoj ni ne zna za mogućnost provjere partnera.
– Informacije o bonitetu potrebne su svim subjektima za učešće na javnim tenderima, kao i za sklapanje poslova sa novim domaćim ili inostranim poslovnim partnerima, a s ciljem provjere njegove ukupne poslovne sposobnosti i smanjenja rizika poslovanja – istakao je Blagojević.
Prema njegovim riječima, Centar za makroekonomiju i unapređenje poslovanja i boniteta pri Privrednoj komori izdaje informacije i potvrde o bonitetu koje su preduzećima potrebne obično radi konkurisanja na javne tendere.
Direktor firme “Škrebić kompani” iz Teslića Dragutin Škrebić kaže da nije znao da i u Privrednoj komori RS može da provjeri bonitet firmi sa kojima sklapa posao.
– Na našem, a posebno na tržištima u inostranstvu, ima veliki broj fiktivnih firmi ili onih koje nemaju dobru poslovnu praksu, zbog čega informacije o njihovom bonitetu mogu da budu od ključnog značaja za sudbinu posla koji se sa njima sklapa – kazao je Škrebić.
Direktor i vlasnik preduzeća “Spektar drink” iz Bijeljine Đorđe Slavinjak rekao je da do sada nije podnosio zahtjeve za potvrde o bonitetu preduzeća.
– Obično poslujem sa poznatim i dugogodišnjim partnerima, tako da nisam imao potrebe da tražim potvrde o bonitetu preduzeća, a nisam ni bio upoznat sa ovom uslugom koju pruža Privredna komora RS – naglasio je Slavinjak i istakao da bi tome trebalo da se posveti veći značaj, jer bi na taj način mnoge firme mogle da sklope sigurnije i bolje poslove.
Potraživanja
Prema finansijskim izvještajima za 2009. godinu, ukupna potraživanja preduzeća iz Srpske prema domaćim kupcima iznose 30 miliona, a prema inostranim oko 91 milion maraka, podaci su Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge Banjaluka. Glas Srpske