SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH nije danas prihvatio negativno mišljenje Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost o Prijedlogu zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti i zadužio je Komisiju da sačini novo mišljenje.
Na sjednici Komisije su protiv ovog zakonskog prijedloga glasali predstavnici Republike Srpske Dušanka Majkić i Staša Košarac.
Ovaj zakonski prijedlog ponovo je danas na sjednici Predstavničkog doma podijelio poslanike iz Republike Srpske i Federacije BiH.
Poslanik SNSD-a Milica Marković poručila je da poslanici ove stranke ne podržavaju ponuđeni Prijedlog zakona, jer u jednom dijelu podrazumijeva prenošenje nadležnosti.
Markovićeva je navela da prenošenje nadležnosti postoji u dijelu zakona koji se bavi pranjem novca, jer se insistira da Agencija za istrage i zaštitu /Sipa/, koja je do sada imala samo obavještajne aktivnosti, dobije i istražnu nadležnost, čime se oduzimaju nadležnosti institucija Republike Srpske, prvenstveno MUP-a Srpske.
Neslaganje sa predloženim zakonom, čije je usvajanje međunarodna obaveza BiH, iskazala je i Vlada Republike Srpske, o čemu je obavijestila Savjet ministara BiH kao predlagača zakona.
Predloženim zakonom definiše se uloga Finansijsko-obavještajnog odjeljenja Sipe, kao centralne jedinice koja prima, skuplja, evidentira, analizira, istražuje i prosljeđuje rezultate analize u ovoj oblasti.
Poslanici su u prvom čitanju podržali Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o graničnoj kontroli kojim se preciziraju ovlaštenja Granične policije BiH radi izvršavanja nadležnosti policijskih službenika, kako u pogledu kontrole lica, tako i vozila na graničnim prelazima.
Izmjenama i dopunama ovaj se zakonski prijedlogom usklađuje sa propisima EU u ovoj oblasti.
Majkićeva je upozorila u današnjoj raspravi da Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o graničnoj kontroli, koji je u proceduru uputilo Ministarstvo bezbjednosti BiH, predstavlja još jedan pokušaj prenošenja nadležnosti sa entiteta na BiH.
Ona je precizirala da se predloženim rješenjima pitanje održavanja javnog reda i mira na graničnim prelazima prenosi na Graničnu policiju BiH.
Nije prihvaćena inicijativa Kluba poslanika SDP-a BiH da Predstavnički dom formira privremenu komisiju za utvrđivanje ukupne potrošnje budžetskog novca na ime prihoda i privilegija koje se ostvaruju po osnovu obavljanja dužnosti u institucijama BiH.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Milorad Živković smatra da pitanje visine primanja parlamentaraca treba riješiti isključivo izmjenama zakona o platama u institucijama BiH i Ustava BiH.
Poslanici drugi put nisu prihvatili mišljenje Ustavnopravne komisije o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o krivičnom postupku BiH, čime je obustavljena njegova dalja zakonodavna procedura.
Zakonodavna procedura se obustavlja i kad je riječ o Prijedlogu zakona o pravima žrtava torture, koji su predložili poslanici Stranke za BiH Azra Hadžiahmetović i Beriz Belkić, zbog dva negativna mišljenja Zajedničke komisije za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku.
Prijedlog zakona o praznicima BiH, čiji je predlagač poslanik SDP-a Denis Bećirović, nije usvojen u provom čitanju, pa je obustavljena njegova dalja parlamentarna procedura.
Prihvaćena je odluka da u Komisiju za odlučivanje o sukobu interesa iz Predstavničkog doma budu imenovani Lazar Prodanović iz SNSD-a, Nermina Zaimović – Uzunović iz SDP-a i Zvonko Jurišić iz HSP-a, a iz Doma naroda Staša Košarac iz SNSD-a, Borjana Krišto iz HDZ-a BiH i Halid Genjac iz SDA.
Naredna sjednica Predstavničkog doma zakazana je za 13. mart. Srna