BEOGRAD, Zastupljenost žena u sektoru informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) u Srbiji je bolja nego u razvijenim zemljama, kako u biznisu tako i u administraciji, a tome najviše doprinosi visok nivo obrazovanja u tehničkim naukama, izjavila je danas ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić.
“IKT se u razvijenim zemljama zasnivaju na uslužnoj djelatnosti, a iako je sva proizvodnja locirana u azijskim zemljama nama ostaje mogućnost da te proizvode pretvorimo u usluge i da ih prodajemo na našim tržistima”, rekla je Matić na okruglom stolu “Održivost ženskih biznisa u Srbiji-Institucionalni okvir, šanse i izazovi”.
Prema njenim riječima, uslužne djelatnosti pružaju ženama veliki prostor za razvoj i napredovanje jer one imaju taj mentalitet da više slušaju kupca i razumiju njegove potrebe kao i da u uslužnom sektoru lakše zauzmu mjesto nego u nekom drugom.
Matić je ocijenila da u boljem pozicioniranju žena ima još dosta prepreka jer onda može doći do visokog profesionalnog nivoa, ali ne i do upravljačkih pozicija.
“Na nivou državne uprave žene suvereno vladaju do nivoa pomoćnika ministra. To su nivoi profesionalaca koji puno rade, a imaju malo mogućnosti da odlučuju”, kazala je ministarka Matić.
Ona je zaključila da najveći izazov predstavlja promjena percepcije gdje je ženi mjesto.
Potpredsjednica Udruženja poslovnih žena Srbije Olivera Popović je navela da iako je prosjek žena u sektoru IKT veći od evropskog odnosno svjetskog, problem je u tome što se javlja tendencija pada.
“Taj trend treba zasutaviti i zato Udruženje ima u planu različite projekte kako bi broj žena bar u sektoru IKT ostao na istom nivou”, kazala je Popović. Tanjug