MOSKVA, Pregovori Rusije sa Evropskom komisijom o Trećem energetskom paketu trenutno su u krizi – istakao je ministar energetike Sergej Šmatko na Međunarodnoj energetskoj nedjelji u Moskvi.
Treći energetski paket EU predstavlja plan liberalizacije energetskog tržišta Evrope. Dokument predviđa da kompanije koje prodaju gas i struju ne treba da posjeduju transportne mreže, pošto to dovodi do vještačkog podizanja cijena.
Ruski “Gasprom” jedan je od vodećih izvoznika gasa na evropsko tržište, ali raspolaže i jednom od najvećih u svijetu mreža za transport gasa. Da bi obezbijedio stabilne isporuke evropskim partnerima, “Gasprom” ne može da zavisi od nekakvih trećih kompanija operatera, koje će po svojoj volji početi da raspolažu cjevovodom.
Pri tome se vlasnici gasovoda lišavaju prava da uspostavljaju tarife transporta, koje garantuju rentabilnost projekta. Do 2013. godine sve evropske mreže treba da prođu sertifikaciju i potvrde da postojanje stranih kompanija u svojstvu akcionara ne podriva pouzdanost isporuka.
“U tim uslovima `Gasprom` ne želi da se smanjuje njegov udio u međunarodnim gasnim projektima i zahtijeva da se transportne mreže u kojima on učestvuje osiguraju posebnim statusom. Ipak, ruske inicijative Evropska komisija je odbacila”, naveo je Šmatko.
“Formira se ideološka osnova ne za sukob, ali za konfrontaciju. Postoje stvari u kojima nećemo lako naći kompromisno rešenje”, dodao je on.
Glas Rusije primjećuje da su razvoj savremene infrastrukture transportne mreže, postojanje dugoročnih ugovora, jasan sistem formiranja cijena, garantovane prognoze novčanog toka, što znači i obrazlaganje investicija za realizaciju velikih projekata, “svojevrsne svete krave od kojih će Rusiji biti vrlo teško da odustane”.
Ministar Šmatko ističe da će Rusija, bez obzira na to što je nezadovoljna tokom pregovora o Trećem energetskom paketu, sve svoje obaveze nesumnjivo ispuniti.
Ipak, kako bi zaštitila svoje interese, moraće da se pozabavi diferzifikacijom pravaca isporuka energenata.
“Već smo donijeli odluku, trenutno je u toku prerada planova perspektivnog razvoja ruske energetike. Treba tačno odrediti planove razvoja istočnog vektora ruske energetske politike. Riječ je o velikim instrastrukturnim transportnim projektima, formiranju odgovarajućih tržišta i traženju pouzdanih dugoročnih partnera”, rekao je Šmatko.
Što se tiče Evrope, dodao je on, težnja ka nezadrživoj liberalizaciji gasnog tržišta može da bude, kako se kaže, `loša šala`, jer špekulacije na gasnom tržištu mogu da izazovu neželjeni rast cijena gasa, čime će evropski potrošač biti nezadovoljan i tada će postati jasno da dugoročne ugovore za isporuku ne treba odbacivati.