BANJALUKA – Odgađanje isplate nove tranše Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za BiH šalje lošu poruku međunarodnim institucijama, ali i potencijalnim investitorima, te može dodatno pogoršati stanje dovođenjem u pitanje privrednog i ekonomskog rasta.
Sjednica Izvršnog odbora MMF-a, na kojoj je trebalo da bude zaključen pregled i odobrena iduća tranša za BiH od oko 150 miliona KM, odgođena je zbog seta zakona koji je donijela Vlada Republike Srpske s ciljem povećanja plata u realnom i javnom sektoru i zbog odluke Vlade FBiH da poveća budžet za 14 miliona KM Zakonom o pravima boraca u FBiH.
Magistar ekonomskih nauka i analitičar za finansijski sektor Gorana Krunić ističe za CAPITAL da informacija da je došlo do zastoja u aranžmanu sa MMF-om, ili eventualno prekida aranžmana, može da pošalje lošu poruku i drugim međunarodnim institucijama, ali i potencijalnim investitorima da je BiH nesigurna, da nema dosljednosti u vođenju ekonomskih politika i da u nju ne treba investirati.
„I u trenutnim okolnostima gotovo da nema priliva novih stranih investicija, a navedeni scenarij bi dodatno pogoršao stanje i postavilo bi se pitanje efekata planiranih reformskih mjera u realnom sektoru, odnosno mjera koje treba da podstaknu privredni i ekonomski rast“, istakla je Krunićeva.
Dodala je da, prije predlaganja značajnih mjera i zakona, vlast nije na pravi način konsultovala MMF kao kreditora.
„Mora se priznati da je ovo iznenađenje jer kada se donese odluka o ulasku u aranžman sa MMF-om, pogotovu o obliku koji je kod nas prisutan, takozvani produženi aranžman, onda mora da postoji spremnost vlasti na usku saradnju sa MMF-om i na neki način saglasnost MMF-a na planirane i preduzete ekonomske mjere“, smatra Krunićeva.
Ona smatra da zbog svega navedenog, vlast u Srpskoj treba pažljivo da ocjeni da li je ovo pravi trenutak za planirane reformske mjere, jednako kao i FBiH, „jer je lošije po državu, kada je u aranžmanu sa MMF-om, da zbog nedosljednosti primjene dogovorenih mjera dođe do zastoja ili prekida takvog aranžmana, nego da ga uopšte i nema“.
„Nije u pitanju da li nama u ovom trenutku treba novac MMF-a jer smo kroz nedavnu emisiju obveznica u Republici Srpskoj vjerovatno kratkoročno obezbijeđeni u smislu redovnog izmirenja planiranih budžetskih obaveza. Takođe, iz Federacije BiH stiže poruka da eventualno otkazivanje tranše neće uticati na njihovu fiskalnu stabilnost. Bitno je kakvu sliku o sebi šaljemo, prvenstveno investitorima bez kojih nam nema napretka“, naglasila je Krunićeva.
Izvršni odbor MMF-a trebalo je da se sastane danas, ali je rezidentni predstavnik MMF u BiH Francisco Parodi rekao da MMF-u treba dodatno vrijeme kako bi ocijenio nedavne odluke vlasti da povećaju beneficije za veterane u FBiH i plate u RS.
CAPITAL: Svjetlana Š.