Predviđa se da će Bugarska doživeti značajno smanjenje radne snage u narednoj deceniji, a procjene ukazuju na smanjenje za više od 400.000 pojedinaca.
Ovaj pad se dešava usred rasta troškova rada, gde je Bugarska na drugom mjestu u Evropskoj uniji. Prema podacima Evrostata iz drugog kvartala 2024. godine, Bugarska je zabilježila povećanje plata po satu od 15,4 odsto, dok je Hrvatska zabilježila najveći rast od 17,6 odsto, a za njom slijedi Rumunija sa 15 odsto, podsjeća Novinite.com.
Lačezar Bogdanov, glavni ekonomista Instituta za tržišnu ekonomiju, osvrnuo se na dinamiku tržišta rada, navodeći da zajedničko tržište rada širom Evrope funkcioniše efikasno. On je napomenuo da zemlje istočne Evrope, izuzimajući Sloveniju, pokazuju brze stope rasta koje su dvostruko veće od prosjeka EU. Tokom proteklih šest godina, plate u Bugarskoj su se udvostručile, ali ovo povećanje proizilazi iz niske početne osnove, koju je opisao kao trajni problem.
Bogdanov je naveo nekoliko izazova sa kojima se bugarska preduzeća suočavaju. On je istakao da rast troškova rada ide uz projektovano smanjenje radne snage. U narednih 10 do 12 godina, i javni i privatni sektor će morati da se prilagode radu sa manje zaposlenih, koristeći tehnologiju za održavanje produktivnosti. Naglasio je neophodnost reformi kako bi se omogućilo osoblju da efikasno koristi svoje kvalifikacije, sugerišući da pojedinci sa visokim obrazovanjem ne bi trebalo da budu stavljeni na proste administrativne poslove, već da se umjesto toga bave poslovima koji zaista traže njihovu stručnost.
B92
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sa ovim se podacima spinuje. Lako je sa 5 na 10% podici ekonomju i hvaliti se da imas 5% rast u odnosu na BDP, a zemlje koje imaju 20 da podignu na 22% kazu samo 2%, a ono je u stvari mnogo vise nego u prvom primjeru i ta ekonomija je 5 puta u stvari jaca