BANJALUKA – Zaštitni fond Republike Srpske u prvoj polovini 2019. godine isplatio je oko 680.000 KM za naknadu šteta koju su pričinila neosigurana i neregistrovana vozila. Ovaj fond uspio je ostvariti dobit od oko 270.000 KM.
Ukupni prihodi Zaštitnog fonda, u prvih šest mjeseci, iznosili su 1.548.954 KM, od čega su poslovni prihodi bili 1,3 miliona KM.
Poslovne prihode činili su prihodi od doprinosa i članarina i to oko 77,1 odsto, te prihodi od uknjiženih regresnih potraživanja, oko 22,9 odsto.
Finansijski prihodi Zaštitnog fonda su uglavnom bili od naplaćenih otpisanih potraživanja.
Ukupni rashodi iznosili su 1,27 miliona KM, koji se uglavnom odnose na troškove zarada i doprinose, te rashodi po osnovu ispravke vrijednosti i otpisa potraživanja.
Zaštitni fond je u prvoj polovini 2019. godine ostvario višak prihoda nad rashodima u iznosu od 269.022 KM.
Ovaj fond isplatio je 682.265 KM po osnovu zahtjeva za naknadu šteta na licima ili imovini.
Sva društva za osiguranje koja u Republici Srpskoj obavljaju poslove osiguranja od autoodgovornosti i osiguranja putnika u javnom prevozu od posljedica nesrećnog slučaja, obavezno su članovi Zaštitnog fonda i plaćaju doprinos za to.
Doprinos se plaća srazmjerno obračunatoj premiji osiguranja od autoodgovornosti i osiguranja putnika u javnom prevozu.
Zaštitni fond je obavezan da isplaćuje štete nastale na teritoriji Republike Srpske trećem oštećenom licu, ako ih prouzrokuje nepoznato vozilo (štete na licima) ili vozilo čiji vlasnik nije zaključio ugovor o osiguranju od autoodgovornosti (štete na licima i stvarima).
Pored toga, Zaštitni fond je obavezan da isplaćuje naknade oštećenim licima u slučaju da nije zaključen ugovor o obaveznom osiguranju putnika u javnom prevozu od posljedica nesrećnog slučaja, te šteta iz osnova autoodgovornosti i osiguranja putnika u javnom prevozu koje nisu mogle biti nadoknađene iz stečajne ili likvidacione mase društva za osiguranje.
CAPITAL: S. Šurlan
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
He,he!
Postoje zbog steta, a u ukupnim rashodima stete ucestvuju sa 54%, a ostali troskovi 46%.
Cekajte,na sta ovi ljudi potrosise vise od 500.000,00 KM?
Naplata regresa 22,9%, a svaka isplata im je regres.
Ako je tako mala realizacija regresa,zasto ne prodaju regrese agencijama za naplatu potrazivanja?
Mogu ih prodati bar za 30%!
I nisu regresi samo iz 2018. i 2019. g.
Postoje regresi i iz 2017. i 2016. g.
Postoje i stari regresi u sporu!
Sramota kako vrhuska trosi tudje pare!
Treba vidjeti šta naš Srpčanin šibicar Dalibor Račić kaže na ovo. Zajedno sa bratom Goranom uništili firmu Stirokard. Za ovo je potrebno angožavat Sipu BiH da istaži cijeli slučaj.
Tesko je naplatiti regresna potrazivanja…jer ni sudskom presudom je nemoguce ako duznik nije zaposlen ,nama pokretnu i nepokretnu imovinu.Kolega mi je imao saob.sa smrtnim ishodima,alkohol , neregistrovan,znaci kriv 100% ,odlezao zatvorsku kaznu..Ogromna regresna potrazivanja al covjek nema nista … ?
Ovo nista nije utemeljeno i povrsan je komentar. Prema mojim saznanjima, stirocard je platio cijenu nefer utakmice koju je vodila njegova konukrencija. Stirocard je smetao daljnjem razvoju mastercarda u tom trenutku