BANJALUKA, Nacrt rebalansa budžeta Grada za ovu godinu izmjenjen je i do kraja godine planirana su manja sredstva za oko dvadest odsto u odnosu na budžet 2009, kaže načelnica Odjeljenja za finansije Administrativne službe Grada, Radmila Stojnić.
Ona je za “Fokus” govorila šta donosi Prijedlog rebalansa budžeta za 2009. godinu Grada Banja Luka, o kojem će se raspravljati 25. juna na sjednici Skupštine grada.
Po Prijedlogu rebalansa budžeta do kolikog bi smanjenja trebalo doći?
STOJNIĆEVA: Nacrt rebalansa pretrpio je velike korekcije. Mi smo napravili prijedlog i uputili ga Skupštini grada i tražili od Ministarstva finansija saglasnost. U prvobitnoj verziji predložili smo smanjenje budžeta od 17,6 odsto ili 145 miliona, ali na preporuku Ministarstva, gdje su oni tražili da smanjimo još indirektne poreze, napravili smo novi prijedlog budžeta, koji je za 19,8 odsto manji u odnosu na planirani budžet. Njega dajemo Skupštini na razmatranje i usvajanje. Naš budžet će biti oko 153 miliona. Za četiri miliona smanjili smo indirektne poreze zbog toga što će na lokalnu upravu biti podijeljeno 30 miliona. Između pet i sedam miliona pripašće Banjoj Luci.
Gdje su planirana najveća smanjenja?
STOJNIĆEVA: Najveća smanjenja su bila kod Odjeljena za komunalne i stambene poslove. Vodili smo se politikom po kojoj nismo željeli da smanjujemo finansije za pružanje usluga socijalnim kategorijama. Smanjili smo budžet Centra za socijalni rad za pet odsto, ali to je isključivo usmjereno na njihove unutrašnje uštede, na materijalnim, putnim troškovima i slično. Do kraja ove godine obezbijedićemo plate, prevoz i topli obrok.
Znači da korisnici proširenih usluga Centra za socijalni rad neće ostati bez pomoći?
STOJNIĆEVA: Upravo tako. To je iz nacrta promijenjeno. To su usluge koje nismo obavezni da finansiramo, ali već je druga godina kako obezbjeđujemo sredstva za te usluge i nećemo to ukidati. Korisnici tih usluga neće ostati oštećeni. Nećemo smanjivati ni onaj dio koji je planiran za održavanje grada, misli se na higijenu, čistoću, pranje ulica, semafore, uličnu rasvjetu. To bi nas odvelo u neku drugu krajnost, ali i tu smo napravili značajne uštede. Odložićemo neke projekte za neki drugi period. Vodićemo se i prema stepenu punjenja budžeta ili ćemo tražiti dodatne izvore prihoda. Aplicirali smo i prema Investiciono-razvojnoj banci. Za sredstva za ublažavanje svjetske ekonomske krize izdvojili smo dva miliona maraka.
Zašto je došlo do smanjenja budžeta za Fond “Petar Kočić” od 300.000 KM?
STOJNIĆEVA: Tu je došlo do zabune. Novom odlukom koja je definisana zakonom stipendiranje kod svih studenata je bilo tokom 12 mjeseci. To je sada tokom deset mjeseci koliko traje školska godina. Znači, nije bilo rebalansa, nego se isplata vrši samo deset mjeseci u toku godine.Fokus