SARAJEVO, Američka privredna komora, uz podršku Ambasade SAD u BiH, organizovala je partnerski seminar za unapređenje saradnje na zaštiti prava na intelektualno vlasništvo u BiH.
Seminaru su prisustvovali predstavnici Federalne uprave za inspekcijske poslove, inspektorata Republike Srpske i Brčko distrikta, te kantonalnih uprava za inspekcijske poslove, kao i predstavnici IT kompanija iz BiH, kako proizvođači, tako i prodavači softvera.
Tržišne inspekcije u BiH imaju nadležnost da, između ostalog, vrše nadzor privrednih subjekata, koji se bave prometom roba i usluga, u oblasti zaštite autorskih prava na računarskim programima, saopšteno je iz Američke privredne komore.
Inspekcijski organi su u protekle dvije godine provodili aktivnosti pojačanog inspekcijskog nadzora nad zaštitom autorskih prava kompjuterskih programa.
Ambasador SAD u BiH Patrik Mun istakao je da su kampanje za promociju upotrebe legalnog softvera provedene tokom 2011. i 2012. godine bile veoma uspješne.
“Direktan rezultat tih kampanja je uvećanje vladinih prihoda kroz prikupljanje dodatnih poreskih prihoda. Pomogli ste proizvođačima i prodavačima softvera u BiH da poboljšaju svoje poslovanje i osnaže ekonomiju BiH”, rekao je Mun.
Predstavnici nadležnih tržišnih inspekcija su se tokom obraćanja osvrnuli na izazove u radu, provedene aktivnosti, te diskutovali o njihovom nastavku.
O značaju kontinuiranog i efikasnog rada inspekcija na terenu, kao i informisanja javnosti o zakonskoj obavezi korištenja licenciranih softvera, govorili su predstavnici IT industrije iz BiH, naglašavajući da je zaštita prava intelektualne svojine u direktnoj vezi sa rastom i razvojem ove značajne industrije.
Na kraju seminara su učesnici donijeli zaključke koji se odnose na provođenje infromativno-edukativne kampanje o ovoj temi, nastavak inspekcijskih nadzora kod pravnih subjekata, te redovnu edukaciju inspektora s ciljem izgradnje njihovih kapaciteta za efikasniju borbu protiv softverskog piratstva.
Izvršni direktor Američke privredne komore BiH Violeta Čibukčić naglasila je potrebu dugoročnog, koordinisanog pristupa u inspekcijskom nadzoru zaštite autorskih prava za korištenje i promet računarskih programa i ostalih prava na intelektualno vlasništvo, kako bi se podržao ekonomski rast i razvoj, omogućilo otvaranje novih radnih mjesta i kreiralo pozitivno poslovno okruženje atraktivno za strane investitore.
Ambasada SAD i Američka privredna komora izrazile su spremnost za nastavak saradnje sa nadležnim inspekcijskim organima u BiH da bi se što brže i efikasnije uredila oblast zaštite prava na intelektualno vlasništvo, što je uslov za pristupanje EU i Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. Srna