BANJALUKA, Jesenja sjetva u Republici Srpskoj je pri kraju, a do sada je žito posijano na 10.000 hektara, što je tek trećina planiranih površina.
Poljoprivrednici ističu da je ovogodišnja sjetva veoma skupa pa nemaju novca za repromaterijal, a na ruku im ne idu ni vremenski uslovi.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac i dodao da je planirano da se zasije 30.000 hektara.
– Ratari koji sjetvu obavljaju redukovanom obradom, odnosno taniranjem, imaće loš kvalitet proizvoda, a ako uskoro ne padne kiša, a padne snijeg, poljoprivrednicima će sve propasti – istakao je Usorac.
Poljoprivrednik iz Lijevča polja Duško Banjac rekao je da su neki ratari obradive površine zasijali pšenicom i ječmom, ali manje nego što je to bilo prošle godine.
– Gnojivo smo plaćali marku po kilogramu, dok se cijena sjemenske robe kreće od 95 do 110 maraka – rekao je Banjac.
Na području Semberije jesenja sjetva pšenice obavljena je na sedam od planiranih 13.000 hektara, a kako je zbog suše oranje nemoguće, sjetva će se produžiti i do druge polovine novembra.
– Sjetvu pšenice sam završio, a predusjev mi je bila soja pa sam mogao primijeniti jeftiniju redukovanu pripremu zemljišta, dok mnogi još nisu zasijali njive, jer ne mogu da ih uzoru – rekao je Nikola Aleksić, poljoprivrednik iz sela Golo Brdo.
Za razliku od Semberaca i poljoprivrednika u Lijevču, ratari iz Mrkonjić Grada očekuju da će premašiti ovogodišnji plan jesenje sjetve ako ih posluže vremenski uslovi.
Poljoprivrednici su se složili da je sjetva mnogo skupa, a pogotovo zbog cijena dizel goriva, sjemenskog repromaterijala i vještačkog đubriva.
Poljoprivrednik Mile Milić ističe da ratari moraju da siju, jer se na selu mora živjeti od poljoprivrede.
– Zasijao sam sedam dunuma pšenicom, a za sjetvu sam koristio stajsko đubrivo. Zbog visokih cijena nisam kupovao vještačko đubrivo, ali ću na proljeće morati da kupim 200 kilograma za prihranu – rekao je Milić.
Podsticaji
Usorac je naveo da su se poljoprivrednici već počeli prijavljivati za subvencije za jesenju sjetvu kod Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
– Ratari treba da zasiju najmanje dva hektara da bi ostvarili subvencije resornog ministarstva, a oni koji budu imali manje od dva zasijana hektara neće dobiti novac od Vlade RS – rekao je Usorac i dodao da će poljoprivrednici po jednom zasijanom hektaru obradivog zemljišta dobiti 250 KM. Glas Srpske