BEOGRAD, Unija poslodavaca Srbije (UPS) zalaže se za uspostavljanje veze između povećanja plata i povećanja bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Unija ne smatra da će rast primanja dati podsticaj proizvodnji i privredi, izjavio je član Upravnog odbora UPS-a Stevan Vrebalov.
“Kada BDP poraste, a mi smatramo da može da poraste nakon što se otklone neka ograničenja, onda je prirodno da tek iz toga proistakne povećanje plata i penzija”, rekao je Vrebalov.
On smatra da je čisto “gubljenje energije vođenje rasprave na šta će biti potrošeno šest milijardi dinara neutrošenih sredstava iz budžeta, jer je to mali novac imajući u vidu ukupan BDP zemlje”.
“Šest milijardi dinara je mali novac u odnosu na BDP i naše potrebe. Naravno treba ugasiti tamo gdje su najveći požari. Veliki broj stanovika živi na ivici egzistencije. Treba smanjiti taj broj, to je humani prioritet i poslodavci se zalažu da nema takvih članova društva”, rekao je on.
Vrebalov je ocijenio i da u Srbiji nema dovoljno kapitala, kao i da su sve “inicijative previše državne”.
“Iz realnog bankarskog sektora i poslovne sfere nema još podsticaja, ali smatramo da se to može promijeniti”, rekao je Vrbalov i dodao da određeni makroekonomski pokazatelji već na to ukazuju.
Prema njegovim riječima, nema sumnje da treba podstaći izvoznu privredu i dati joj “vjetar u leđa” putem jeftinijih kredita.
“Kapital mora biti jeftiniji. Znači, potrebno je aktivirati postojeće resurse. Ne možemo sa eskontnom stopom NBS, koja iznosi osam odsto i nadograđenom kamatnom stopom poslovnih banaka, uzimati kredite sa 10 do 12 odsto kamate. Jednostavno, nemamo prostora za povećanje privrednih aktivnosti i investicija”, kazao je Vrebalov.
On je naglasio da su krediti za podsticaj izvoza svakako dobrodošli, ali i da su potrebni i krediti za valorizaciju resursa u drugim privrednim granama poput – poljoprivrede i rudarstva…
“Na taj način bi mogli da se aktiviraju prirodni resursi ove zemlje i taj dodatni kapital iz koga očekujemo rast BDP-a”, kazao je Vrebalov i najavio da će UPS na svojoj Skupštini, koja će uskoro biti održana, predložiti prioritete u svojoj Strategiji privrednog razvoja.
“Mi smatramo da bi u cilju razvoja, monetarna i finansijska politika morale da odigraju značajnu ulogu, kao i da se aktiviraju resursi, poljoprivreda, koncesije, prirodna blaga, jer bez toga nema napretka”, rekao je on. Tanjug