BANJALUKA, Prosječna neto plata u Republici Srpskoj iznosi 823 marke i u odnosu na zemlje u regionu, veća je od onih u Srbiji i Makedoniji, dok prvo mjesto i dalje drži Slovenija, gdje prosječna plata iznosi 1.909 maraka.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna neto plata isplaćena u julu ove godine iznosi 823 KM i u odnosu na isti mjesec prošle godine realno je manja za 0,2 odsto.
Prosječna neto plata u Srbiji prema posljednjim podacima iznosi 694 marke, dok je u Makedoniji još manja i iznosi 671 marku.
Prosječna plata u Crnoj Gori iznosi 939 maraka, dok su najveće plate u Hrvatskoj gdje je prosjek 1.436 KM i Sloveniji sa 1.909 maraka.
Zajedničko za sve ove zemlje kada je u pitanju ova godina jeste da je kod svih u ovom periodu došlo do realnog smanjenja plata u odnosu na prošlu godinu.
Stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radošević kaže da je plata u RS i u ovoj godini bila od 18 do 20 odsto veća nego u Srbiji, dok je u odnosu na Hrvatsku manja za 40 do 42 odsto.
– Ako se za parametar uzme litar ulja koji se može kupiti po prosječnim tržišnim cijenama u ovim zemljama, evidentno je da se za platu u Republici Srpskoj može kupiti 20 litara ulja više nego u Srbiji. S druge strane, za platu u Hrvatskoj se može kupiti 30 litara ulja više u odnosu na platu u RS – naglasila je Radoševićeva.
Generalni sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović kaže da su stanovnici Srpske po kupovnoj moći u rangu Makedonije i Srbije i da tu nema velikih odstupanja.
– U ovim zemljama osnovne životne namirnice su jeftinije nego kod nas. To se posebno odnosi na Makedoniju. Ono što je sigurno jeste da imamo niži standard nego Hrvati i Slovenci – kazao je Petrović.
Najveće prosječne plate po djelatnostima u RS su u finansijskom posredovanju, gdje iznose 1.2790 KM, a najniže u ugostiteljstvu, gdje iznose 557 KM.
BiH
Prosječna julska neto plata u BiH bila je 827 KM i u odnosu na jul prošle godine nominalno je veća za 1,7 odsto.
Najniže plate u julu – od 542 KM isplaćene su zaposlenima u građevinarstvu, pa u hotelima i restoranima 543 KM, dok je plata zaposlenih u prerađivačkoj industriji bila 594 KM.
Najveće plate u julu u iznosu od 1.286 KM isplaćene su zaposlenim koji se bave finansijskim posredovanjem, a slijede ih zaposleni u snabdijevanju električnom energijom, gasom i vodom sa 1.154 KM i u javnoj upravi i odbrani, gdje je u prosjeku isplaćeno 1.136 KM. Glas Srpske
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pokazatelji prosjeka neto zarada u BiH u odnosu na Srbiju ili Makedoniju moraju biti bolj bar iz dva razloga.
1. Nadpolovični udio zaposlenih je smješten u administrativne službe vlada ( šesnaest) i opština u odnosu na one koji stvaraju novostvorenu vrijednost. Plate službenika su mnogo veće nego proizvodnih radnika, pa na osnovu toga je i prosjek veći u BiH ;
2. Statističke pokazatelje prave po narudžbi političkih stranaka tako da je i to jedan od pokazatelja zašto je prosjek neto plata veći u BiH nego u Srbiji ili Makedoniji.
hahaha, koje su ovo gluposti, sad kad covjek ovo procita pomislice odmah da se u RS bolje zivi nego u Srbiji i Makedoniji. Zna se vrlo dobro kako se izracunava prosjecna neto plata u statistici, a statistika nasa dika, sto pozelis to naslika. Kad vec objavljujete, zasto ne objavite podatke koliki je trgovinski deficit RS, dalje kolika je nezaposlenost pogotovo u realnom sektoru, gdje se stvara nova vrijednost, koliko su iznosile strane investicije u ovoj i prosloj godini, dalje koliko penzionera prima penziju od 160 KM, pa sa tim parama moze samo da kupi konopac i da se objesi. Kakvo je stanje u javnim preduzecima kao npr. zeljeznice, sume, itd. itd. Tuga, cemer, jad…
Ako zaposlimo jos neradnika po administraciji, a onda se zaduzujemo da im isplatimo te plate za njihov nerad, a firmi nemal da i nemamo a i ljudi koji bi nesto da rade nemogu i odustaju zbog silne administracije propisa nameta i kazni pa tako ispane da kod nas pola zaposleni radi u financiskom posredovanju i administraciji imacemo prosjecnu platu i 1000km, samo pitanje do kada.
Dokle će nam ovaj nevladin sektor u ime Vlade bacati prašinu u oči? Ovo su samo neke od NVO, da bi opravdale svoje postojanje i svoj rad, a šta je prava istina Bog zna, a i mi sami.
Postavio bih pitanje najvećim stručnjacima: NVO, Vladi, raznim Institutima, ekspertima da samo izračunaju, kako može jedan penzioner sa najnižom penzijom od 160 KM, da preživi mjesec dana, to je 5,2 KM dnevno.
Ako, postoji takav, ja ga predlažem za neku nagradu i izum godine.
U ove statističke podatke sa kojima se hvališu u Republici Srpskoj,vjerujem kao u lanjski snijeg.Šta je sa radnicima koji ne primaju platu po nekoliko mjeseci-godina,koji su na čekanju,ili su nakon 3/4 radnog staža postali tehnološki višak.Žalosno da ne može biti žalosnije,jer privrede apsolutno nema,gdje se komotno može reći da im se “proizvodnja”zasniva samo kod MMF-a,jer se enormno zadužuju i rasprodavaju Narodnu i Državnu imovinu.Koliku će platu imati ono nerođeno dijete koje je zaduženo,odnosno,bilo bi bolje da izbace podatak,za koliko su bespravno i nedomaćinski zadužili sa kreditima našu nerođenu djecu-buduća pokolenja.