SEUL, Južnokorejski najveći proizvođač automobila “Hjundaji” (Hyundai) na putu je da zabilježi najlošiju tromjesečnu zaradu u poslednjih 10 godina zbog naduvanih gubitaka i globalne finansijske krize koja ugrožava potražnju za vozilima u zemlji i inostranstvu, procijenjuju analitičari.
Oslabljena južnokorejska valuta von, koja je izgubila 30 odsto vrijednosti u odnosu na dolar, nije bila dovoljna da nadomjesti lošu prodaju na glavnim tržištima u svijetu, uključujući i SAD, gde nedavni podaci o poslovanju ukazuju na mogućnu recesiju u trenutku najteže finansijske krize od 1930. godine, ocijenjuje analitičar “Kivum sikjuritisa” Kim Do-Hjun.
“‘Hjundaji motor’ će najvjerovatnije zabilježiti najlošiju kvartalnu zaradu u trećem tromjesečju ove godine od 1998”, rekao je Kim.
On očekuje da će prihod kompanije u trećem tromjesečju biti za 9,9 odsto manji nego u istom periodu prošle godine – 4,7 milijardi dolara, prenosi agencija Jonhap.
Za tri mjeseca, do kraja 30. septembra, prodaja “Hjundaiji” vozila u Južnoj Koreji najverovatnije će pasti 19,9 odsto, dok će izvoz biti manji 16,3 odsto, smatraju analitičari.
U ponedeljak je “Hjundaji” najavio da će obustaviti proizvodnju u njegovoj jedinoj fabrici u SAD na 11 dana zbog pada prodaje na najvećem tržištu automobila na svijetu.
Robert Berns, portparol “Hjundaijeve” fabrike u Alabami, koja je otvorena 2005. godine, rekao je da je odluka o smanjenju proizvodnje donesena zbog “većeg broja ekonomskih faktora izvan kontrole poslovodstva.”
“Hjundaji” je započeo proizvodnju vozila kao što su “sonata sedan”, auto srednje veličine i sportsko-terenskih kola “santa fe” 2005. godine.
U septembru, “Hjundaji” je, kao i ostali proizvođači, suočen sa manjom prodajom kola, koja je 24,4 odsto niže nego godinu prije i pala je na oko 24.000 jedinica. Za devet mjeseci ukupna prodaja na američkom tržištu smanjena je šest odsto, na oko 337.000 kola, ali “Hjundaji”, uprkos smanjenim isporukama računa da je dostižna prodaja od 515.000 vozila ove godine.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba