BANJALUKA, Inspekcije u BiH provjeriće stanje na bh. tržištu nakon što je međunarodna ekološka organizacija za zaštitu životne sredine “Greenpeace” objavila da je u odjeći poznatih modnih marki, kao što su “Zara”, “Levis” i “Calvin Klein”, analizama našla opasne hemikalije.
Potvrdili su nam to u Agenciji za nadzor nad tržištem BiH, gdje su kazali da su upoznati sa informacijom koju je objavio “Greenpeace”, te da su je proslijedili nadležnim zdravstvenim i sanitarnim inspekcijama entiteta i Brčko distrikta BiH, kako bi oni preduzeli odgovarajuće aktivnosti u cilju zaštite zdravlja i bezbjednosti potrošača.
“Nakon što se završe aktivnosti inspekcijskog nadzora, Agencija će informisati javnost”, saopšteno je iz Agencije i navedeno da nemaju saznanja o problemima sa odjećom na tržištu BiH, koja sadrži opasne hemikalije kao što su ftalati, azo boje i nonilfenol-etoksilat. Prema njihovim riječima, ukoliko postoji osnovana sumnja da odjeća koja se nalazi na tržištu BiH sadrži opasne hemikalije, Agencija će u saradnji sa nadležnim zdravstvenim i sanitarnim inspekcijama entiteta i Brčko distrikta BiH preduzeti odgovarajuće radnje u cilju zaštite zdravlja i bezbjednosti potrošača. Naime, testovi koje je na odjeći proveo “Greenpeace” pokazali su da “Zarini” proizvodi sadrže hemikalije i boje koje remete rad hormona i ispuštaju kancerogene hemikalije.
Ta ekološka organizacija testirala je odjeću 20 poznatih modnih brendova, koja se prodaje u 29 zemalja, a rezultati su pokazali da je kod svakog proizvođača pronađeno bar nekoliko opasnih primjeraka hemikalija.
U dvije trećine testiranih uzoraka pronađeni su i nopnilfenol-etoksilati, koji su zbog štetnosti zabranjeni u EU, što nije slučaj, na primjer, s Kinom, gdje upotreba i proizvodnja te opasne hemikalije nije zakonom regulisana. Inače, nonilfenol-etoksilat koristi se u industriji kao deterdžent, može da prouzrokuje rak, a ima i svojstvo imitiranja ženskih hormona, zbog čega može da mijenja seksualni razvoj i utiče na reproduktivni sistem. Sa druge strane, u Inspektoratu RS kazali su da za odjeću zakonom nisu propisani posebni uslovi zdravstvene ispravnosti kao za druge predmete opšte upotrebe, poput igračaka, posuđa i sredstava za održavanje higijene.
“U slučaju da se posumnja da ova vrsta proizvoda može uticati na zdravlje ljudi, može se primijeniti Zakon o opštoj bezbjednosti proizvoda”, rekli su u Inspektoratu RS. Oni su dodali da će efikasnija kontrola biti omogućena kada se propisima preciznije regulišu kriterijumi ispravnosti, ojačaju laboratorijski kapaciteti i obezbijede finansijska sredstva za sprovođenje monitoringa ovih proizvoda na tržištu. Prema njihovim riječima, kod ovih proizvoda provjeravaju se podaci iz dokumentacije kao što su porijeklo robe, deklaracije, atesti i sertifikati, koji prate ovu robu u prometu. Nezavisne novine