VAŠINGTON, Administracija predsjednika SAD Baraka Obame izložila je plan spasavanja bankarskog sistema SAD po cijeni koja može da dosegne 2.000 milijardi dolara, što ukazuje na dubinu ekonomske krize s kojom su SAD suočene.
Suma bez presedana, koja bi mogla da uključuje mješavinu državnog i privatnog novca koji treba da oslobodi banke tereta loših ulaganja i otopi zamrznuto kreditno tržište, biće praćena vjerovatnim dodatkom od 800 milijardi dolara od Kongresa SAD za podršku ekonomiji.
Manjak pojedinosti o programu spasavanja i pitanje da li privatni sektor može biti mobilisan da se uključi doveli su do pada akcija na njujorškoj berzi od 382 poena, 4,5 odsto vrednosti. Naročito su pogođeni bankarski i finansijski sektor.
Obama kaže da Vol strit od plana spasavanja pogrešno očekuje lak izlaz i za ABC rekao da je vrijeme da banke i finansijski sektor iznesu sve podatke o veličini gubitaka.
Ministar finansija Timoti Gejtner objasnio je složeni plan spasavanja banaka neposredno prije no što je Senat SAD izglasao da administraciji odobri 838 milijardi dolara za potrošnju i poreske olakšice kako bi se zaustavilo poniranje ekonomije.
Gejtner je opomenuo naciju da predstoji teška godina i rekao da je ubrizgavanje nečuvenih količina držanog novca jedini način za ozdravljenje ekonomije. “Strategija će koštati, biće riskantna i potrajaće”, rekao je Gejtner.
Riječ je o ponovnom otvaranju tokova kredita, uklanjanju loših dugova iz knjigovodstava banaka i davanju pomoći građanima i maloj privredi. Beta