BANJALUKA, Omladinski savjet Republike Srpske /OSRS/ počeo je realizaciju projekta “Razvoj omladinskog preduzetništva”, još jednog u nizu projekta koji doprinosi zapošljavanju mladih u Srpskoj.
Projektom, koji je namijenjen mladima od 18 do 24 godine iz Banjaluke, Rogatice, Vlasenice, Srebrenice i Bijeljine, nastoji se doprinijeti većoj orijentisanosti mladih ka samozapošljavanju i njihovom osnaživanju za pokretanje sopstvenog biznisa.
Tokom četiri mjeseca trajanja projekta, mladi će imati priliku da se upoznaju sa socio-ekonomskim prilikama koje određuju i uređuju tržišno poslovanje, pojmom i značajem preduzetništva, te naučiti kako se priprema poslovni plan.
Predsjednik Omladinskog savjeta Srpske Bojan Grebenar rekao je da je nezaposlenost jedan od najvećih problema sa kojima se suočavaju mladi.
On je naveo da je u Strategiji zapošljavanja Srpske izneseno nekoliko podataka koji su zabrinjavajući, a to je da se 52 odsto radno sposobnog stanovništva smatra neaktivnim, zatim niska stopa zaposlenosti, naročito mladih i žena, dok stopa nezaposlenosti iznosi preko 23 odsto.
„Među mladima je 47 odsto nezaposlenih, a jedna od stvari koja nam je bila posebno zabrinjavajuća je period koji provode u evidenciji Zavoda za zapošljavanje čekajući zaposlenje“, istakao je Grebenar.
On je naglasio da se ovakva slika može promijeniti realizacijom projekata usmjerenih na zapošljavanje i samozapošljavanje mladih, te podsjetio da je Omladinski savjet Srpske početkom godine završio projekat pod nazivom „Korak do posla“, koji je provođen u deset nerazvijenih opština u Srpskoj, a obuhvatao je preko 800 maturanata srednje škole.
“Ovim projektom mladima smo nastojali približiti šta je to tržište rada, izlazak na to tržište, a sve to kroz pisanje biografije /CV-a/ i posjete nekim preduzećima i zavodima za zapošljavanje u njihovim lokalnim zajednicama”, dodao je Grebenar.
Partner u projektu “Razvoj omladinskog preduzetništva” je Univerzitetski preduzetnički centar banjalučkog univerziteta, kao ustanova koja radi na promociji i razvoju inovativnosti i preduzetništva unutar studentske i nastavničke populacije.
Projekat su podržali i Svjetska banka u BiH, vlada Italije i Fondacija „Mozaik“. Srna