VRŠAC, Nezadovoljni odlukom Privrednog suda u Pančevu, da se proizvodnja u ”Vršačkoj pivari” potpuno obustavi, a imovina firme rasproda zbog proglašenja bankrotstva, iako su u stečaju pozitivno poslovali i izmirivali sve svoje obaveze, 93 radnika, uključujući i penzionere najstarije pivare u Srbiji (osnovana 1702) uputili su otvoreno pismo Privrednom sudu, u kojem najavljuju protest ispred pančevačkog suda. Radnici optužuju sudije da su radili u interesu samo jednog poverioca, koji ima tek 0,18 odsto od ukupnog potraživanja, te da su zbog toga oni završili na ulici.
Kao glavni razlog proglašenja bankrotstva ”Vršačke pivare” navodi se to što stečajni upravnik, u ovom slučaju Agencija za privatizaciju, nije u predviđenom roku od 90 dana od proglašenja stečaja podnio plan reorganizacije, a nije zatražio ni odlaganje. Međutim, rukovodstvo i radnici pivare smatraju da takva odluka nema zakonsku osnovu, jer je, kažu, stečajnom sudiji za to bila potrebna jednoglasna saglasnost odbora poverilaca, koju nije dobio, jer oni podržavaju stav da pivara treba i može da nastavi da radi.
– Zašto su vam važniji interesi jednog povjerioca, DKP ”Drugi oktobar” iz Vršca, sa cijelih 0,18 odsto od ukupnih potraživanja, koji je ujedno i podnjeo prijedlog o pokretanju stečaja pivare 28. oktobra 2009, od interesa svih drugih poverilaca i zaposlenih – pitaju se radnici u svom pismu. – Zašto podrivate rad Agencije za privatizaciju i odbor povjerilaca, u kome su Poreska uprava i Fond za razvoj, koji pokušavaju da pomognu pivari?
Radnici najavljuju da će javno tražiti objašnjenje rada Privrednog suda u Pančevu i njihovih sudija, te da će ovo pitanje pokrenuti na svim nivoima u Vladi Srbije.
Smanjena vrijednost firme
Ljiljana Dobrosavljević, generalni menadžer ”Vršačke pivare”, kaže da je ovom odlukom Privrednog suda vrijednost firme smanjena za čak 62 miliona dinara, što nikome, a pogotovo povjeriocima, ne ide u prilog. Najveći poverilac je Poreska uprava.
Bez posla 59 radnika
Pivara je u stečaju od marta ove godine. Za to vrijeme na posao je bilo vraćeno 59 radnika, čiji je prosjek starosti od 40 do 55 godina. Zaustavljanjem proizvodnje, osim gubitka zarade, njihov problem, kao srednjoj generaciji radnika, predstavlja i pronalaženje novog posla, što je u gradu sa velikom stopom nezaposlenosti još više otežano. – Ne želim da čujem ćutanje u ovim halama. Želim da se pivo i dalje proizvodi i da flaše zveckaju, da jednog dana dočekam penziju i tek pod takvim okolnostima odem iz ove firme – kaže radnik Goran Krajovan. Novosti