BEOGRAD, Srbija nastavlja da se intenzivno zadužuje prodajom zapisa, kako u dinarima, tako i onih vezanih za evro. U prvoj polovini godine, emitovane su ove hartije u vrijednosti od oko 304 milijarde dinara. Plan za cijelu godinu, međutim, iznosi oko 280 milijardi dinara. Interesovanje kako banaka, tako i investitora ne jenjava, a prinos na zapise, u zavisnosti od valute u kojoj se emituje iznosi od 5,40 do 13,20 odsto.
U oktobru bi trebalo da počne i prva emisija vrijednosnih hartija u evrima, koja će se naći u inostranstvu. Plan je da se proda oko pola milijarde evra zapisa. Dok u prodaju pušta nove vrijednosne hartije, država ima obavezu i da isplaćuje stare. Da bi namirila kupce, ona se dodatno zadužuje i praktično prolongira dug.
Teško je u sadašnjoj ekonomskoj situaciji „zakrpiti“ budžet, ali rješenje nije u stalnom zaduživanju, jer obaveze moraju i da se plaćaju – kaže Mlađan Kovačević, ekonomista. – Država je već obaveze koje su dospjele krajem prošle godine, prolongirala za sljedeću godinu i početak 2013. godine. Zbog velikog interesovanja banaka i investitora za naše zapise, Trezor ih emituje u znatno većem obimu, nego što bi trebalo, odnosno država se previše zadužuje. Do kraja godine nivo emitovanih zapisa bi mogao da se duplira.
Prodato
Početkom jula dospjela je 20,1 milijarda dinara šestomjesečnih trezorskih zapisa indeksiranih u evrima. Država se nije odlučila za novu emisiju ovih hartija, već je emitovala zapise denominirane u evrima u iznosu od 150 miliona evra s rokom dospjeća od 18 mjeseci. Na toj aukciji je zabilježena gotovo maksimalna prodaja po kamati od 5,4 odsto.
Blagi rast
Prema podacima NBS, kamatne stope na zapise sa rokom dospjeća od 18 i 24 mjeseca bilježe blagi rast. Od marta, kada je Srbiji poboljšan kreditni rejting interesovanje stranih investitora za ulaganje u državne vrijednosne hartije je poraslo. Od marta do jula, strani investitori su kupili zapise u vrijednosti od 243 miliona evra. Novosti