BANJALUKA, Iako je “Tropik ribarstvo” d.o.o. jedna od rijetkih firmi iz Republike Srpske koja ima pravo izvoza namirnica životinjskog porijekla u zemlje Evropske unije, globalna ekonomska kriza, te razne carinske i necarinske barijere uticale su da ovo preduzeće ne može u većem obimu da iskoristi svoje prednosti i ostvari značajniji profit.
Prema riječima direktorke, Dragane Radošević, smanjena naplata za prodatu robu ozbiljno ugrožava likvidnost preduzeća.
S druge strane, izvoz u zemlje EU, ovom preduzeću ograničavaju izvozne kvote.
– “Tropik ribarstvo” u ovoj godini prodaće na postojeća tržišta oko 1.200 tona pastrmke, a bescarinska kvota za izvoz u zemlje EU jeste 60 tona za sve tri naše izvozne firme iz BiH. Sva količina veća od tog iznosa podliježe carini, koja je 12 odsto za tržište EU, što je veliki problem u smislu cjenovne konkurentnosti – kaže Radoševićeva.
Dodatne poteškoće stvaraju veterinarsko-sanitarni pregledi na granicama i vrlo komplikovana izvozna procedura. Radoševićeva napominje da BiH ima loš ugled kako u okruženju tako i u EU.
– Ulažemo velike napore da se nametnemo kao pouzdan partner na evropskom tržištu. Nemamo razumijevanje ni resornog ministarstva ni Vlade RS za proizvodnju kojom se bavimo. Moramo da plaćamo vodoprivredne naknade, koje dovode u nepovoljan položaj naše uzgajivače, u odnosu na one iz FBiH, a o okruženju da i ne govorim – navodi Radoševićeva.
Takođe, velike vodoprivredne naknade u RS vrlo nepovoljno se odražavaju na ribnjake koji proizvodnju imaju u betonskim bazenima u odnosu na kavezni uzgoj ribe. Vlasnici ribnjaka u betonskim bazenima plaćaju između deset i 15 puta veće vodoprivredne naknade, bez ikakvog razloga, napominje ona.
U prevazilaženju krize domaćih proizvođača, kaže Radoševićeva, pomogle bi stimulacije. Veća domaća proizvodnja znači i veći broj zaposlenih, veće uplate poreza, a samim tim i smanjenje uticaja krize.
– U sektoru ribarstva zaštita domaće proizvodnje ogledala bi se u dobrim podsticajima koji bi morali izaći iz okvira socijalne kategorije i preći u pravu stimulaciju – kaže Radoševićeva.
Ona napominje da bi trebalo raditi na prezentaciji BiH kao države u smislu sigurnijeg partnera, stimulisati proizvođača i izvoz, a u slučaju “Tropika” riješiti problem carine za tržište EU.
Godišnja proizvodnja pastrmke 1.350 tona
“Tropik ribarstvo” d.o.o. jeste proizvodno preduzeće koje se bavi proizvodnjom i preradom slatkovodne ribe, prvenstveno pastrmke i šarana, kao i uvozom i prometom morske ribe. Na pet ribnjaka, na kojima se proizvodi kalifornijska pastrmka, zaposlen je 101 radnik. Ovogodišnja proizvodnja se procjenjuje na više od 1.350 tona kalifornijske pastrmke. Osim BiH, njihovi proizvodi se plasiraju u Srbiju, Crnu Goru i Hrvatsku, te zemlje EU. Ovo preduzeće učestvuje s 50 odsto ukupnog izvoza ribe iz BiH.Fokus