PEKING – Kina prednjači u odnosu na zapadne zemlje u razvoju novih tehnologija, s obzirom da je u grupi 44 novih tehnologija imala prednost u čak 37.
To pokazuje istraživanje Australijskog instituta za stratešku politiku (ASPI).
Institut je saopštio da je istraživao tehnologije iz oblasti odbrane, svemira, energetike i biotehnologije, kao i da se 10 najboljih istraživačkih institucija nalaze u Kini, prenio je Rojters.
Istraživanje je pokazalo da američka tehnologija često nalazila drugorangirana, iako njihovi insituti vode globalna istraživanja u izradi kompjutera visokih performansi, kvantnog računarstva, malih satelita i vakcina.
Kina je istakla zapanjujuću prednost u istraživanju, usljed velikog uticaja i podrške vladinih programa za razvoj.
“U proteklih pet godina, Kina je proizvela 48,49 odsto svetskih istraživačkih radova o naprednim avionskim motorima, uključujući i hipersonične avione”, navode iz australijskog instituta i dodaju da je Kina domaćin sedam od 10 svjetski priznatih institucija.
U oblasti fotonskih senzora i kvantne komunikacije, snaga kineskih istraživanja mogla bi da dovede do toga da spriječi nadzor zapadnih obavještajnih službi, uključujući Velike Britanije, SAD, Australije, Kanade i Novog Zelanda.
Pretpostavlja se da Kina ima monopol u 10 oblasti, uključujući sintetičku biologiju, gdje proizvodi trećinu svih istraživanja, kao i električne baterije, 5G i nano tehnologije.
Kina je poboljšala svoja istraživanja stečenim znanjem u inostranstvu, a podaci pokazuju da je petina najboljih kineskih istraživača bila obučena u zemljama poput SAD, Velike Britanije i Australije, navodi se u izvještaju.
Australijski univerziteti su rekli da se pridržavaju zakonu o stranim uticajima koji su osmišljeni da zaustave ilegalni transfer tehnologije u Kinu.
Institut poziva zapadne zemlje da češće sarađuju radi, kako je navedeno, stvaranja sigurnosnog lanaca transfera tehnologije. Tanjug