BEOGRAD, Regionalna koordinatorka Svjetske banke za Jugoističnu Evropu Džejn Armitidž rekla je da je Srbija, kao i sve zemlje na Zapadnom Balkanu, pod jakim uticajem negativne situacije u evrozoni i da je Srbija zaista u teškoj situaciji.
„Veći dio Evrope jeste u recesiji, a to ima negativne posljedice po Srbiju kao i po druge zemlje“, rekla je Armitidž za RTS.
Ona je navela da je privredni rast ove godine u Srbiji bio negativan, u prvom kvartalu minus 1,3 odsto,a u drugom kvartalu ove godine je BDP takođe pao.
„Srbija je zaista u teškoj situaciji, rast je izuzetno nizak, fiskalni deficit se povećao, dug se povećao i očigledno da će Srbiji biti potreban jak program prilagođavanju takvoj situaciji“, dodala je ona.
Izvjesno je, rekla je Armitidž, da sve zemlje u Evropi i na Zapadnom Balkanu pate ili osjećaju ovu krizu evrozone, a rast je nizak svuda u regionu.
„Deficit i dug javnog sektora raste, ali čini se da nivo duga u Srbiji dolazi do opasnih iznosa. U Albaniji dug je blizu 60 odsto, u Crnoj Gori dug je preko 50 odsto. Srbija u tom smislu nije sama. No, i dalje javni sektor čini veći dio ekonomije Srbije, oko 45 odsto, što mora da se promijeni“, navela je ona.
Srbija, kaže ona, nije dovoljno uspješna kada je riječ o poslovnoj klimi i nalazi se na 92. mjestu na listi od 180 zemalja.
„Srbija može da se popne na toj listi. Ako se osvrnemo na Makedoniju, na primjer, oni su po tom indikatoru mnogo jači“, rekla je Armitidž.
Ona je navela da je Svjetska banka spremna da pomogne Srbiji da sprovede reforme i ponovila da će Srbija od ove banke dobiti zajam od 400 miliona evra samo ukoliko sprovede reforme.
Prema njenim riječima, Srbija mora da smanji deficit, da joj budžet postane održiv, zbog čega je potreban sporazum sa MMF, a potrebne su i reforme kada su u pitanju javni troškovi, penzioni fondovi i jačanje bezbjednosnih mreža, državni i preduzetnički sektor.