MOSKVA, Ekonomska kriza u Evropi mogla bi da se prenese i na Rusiju, jer su zapadne banke prekinule ili smanjile kreditiranje ruske privrede – upozoravaju finansijski stručnjaci.
Jedan od vodećih francuskih analitičara koji se bavi pitanjima Rusije Žak Šapiro smatra da bi kriza u evrozoni značajno i negativno mogla da utiče na Rusiju zbog bankarskih kalkulacija.
Ruskim kompanijama je teško da dođu da obrtnog kapitala, jer su ova sredstva izvedena iz zapadnoevropskih kredita.
Strano finansiranje nešto manjeg obima ide u Rusiju sa Kipra, ali tu se radi o ruskom novcu koji se izvozio 90- tih godina i koji se sada vraća u svoju domovinu.
Kriza u Evropi mogla bi se razvijati po jednom od sljedećih scenarija:
Ili će biti 4-5-godina stagnacije, ili dolazi veoma teška depresija, koja bi mogla da dovede do propasti evra.
Stručnjaci vjeruju da će se situacija razvijati po prvom scenariju. U ovom slučaju isporuke energetskog materijala, aluminijuma, čelika u EU snažno će biti smanjene, što će neminovno uticati na cijenu nafte i drugih sirovina.
U slučaju nestanka evra, Njemačkoj marki bi značajno mogla porasti vrijednost.
Pošto Rusija drži dio svojih rezervi u evrima, kako na državnom nivou, tako i u privatnom sektoru, i radi sa Njemačkom, uključujući i njene obveznice, a takođe i obveznice Austrije, Finske i Holandije, Moskvi ove investicije mogu donijeti dividende, navodi Šapiro.
Druga strana medalje su operacije vezane za izvoz-uvoz. Ako francuska valuta bude devalvirala za 20 odsto, a italijanska za 30 odsto, konkurentnost robe dvije zemlje će biti povećana.
To bi zahtijevalo da Rusija izmijeni protekcionističke tarife, kako bi zaštitila domaće tržište.
Uoči evropske krize, ruska vlada je pokazala mudrost, našla je alternativne izvore finansiranja državnog porijekla, pošto ruska ekonomija nema dovoljno obrtnog kapitala – zaključio je Šapiro.