BANJALUKA, Većina opština Banjalučke regije koje su i osnivači Javnog preduzeća “Depot”, nezadovoljna je njegovim poslovanjem, jer je, kako kažu, nakon osnivanja enormno povećao cijene lagerovanja otpada na regionalnoj deponiji u Ramićima, kojom upravlja.
Zbog ovog problema pojedine opštine prinuđene su da otpad voze na regionalnu deponiju u Prijedoru, jer je cijena lagerovanja tamo daleko niža negu u Ramićima, kod Banjaluke. Cijena lagerovanja na regionalnoj deponiji u Ramićima je 25 KM plus PDV po toni klasičnog otpada, dok je cijena na deponiji u Prijedoru nešto niža od 15 KM sa PDV-om.
“Od svog osnivanja enormno su povećali cijene lagerovanja smeća. Da nisu podizali cijene za istu količinu smeća koju je lagerovao ‘Komunalac’ iz Laktaša platili bismo oko 600.000 KM manje plus dug koji imamo prema ‘Depotu’, a koji trenutno iznosi oko 300.000 KM, što znači oko 900.000 KM”, rekao je Milovan Topolović, načelnik opštine Laktaši.
Topolović naglašava da je “Depot” tužio Komunalno preduzeće “Komunalac” iz Laktaša zbog duga koji ima, ali da je to krajnje nekorektno i da se rješenje moglo postići i bez tužbi.
“Mi smo suvlasnici ‘Depota’ s osam odsto. Svi duguju, a tužili su samo nas. Ukoliko se ovako nastavi, tražiću informacije o njihovom poslovanju, broju zaposlenih radnika u ‘Depotu’, njihovim prosječnim primanjima i o tome kako se zapošljavaju”, kazao je Topolović i dodao da su u pregovorima da se potpiše reprogram ovih dugovanja.
On je, takođe, naglasio da i republičke institucije i inspekcije treba da se uključe u ove probleme jer ima opština koje otpad lageruju ko zna gdje.
Sličnog mišljenja su i Čedo Vuković, načelnik opštine Kneževo/Skender Vakuf, i Nedeljko Knežević, načelnik opštine Kotor Varoš.
Vuković naglašava da su cijene lagerovanja otpada razlog zbog kojeg pojedine opštine zaobilaze deponiju u Ramićima i idu u Prijedor, gdje je skoro duplo jeftinije.
“Ako svi s regije imamo kapital u ‘Depotu’, konkretno Kneževo 0,3 odsto, i ako je tamo zaposleno 30 ili 40 ljudi, pitamo se zašto Kneževo nema nijednog zaposlenog. Ako žele da svi s regije lagerujemo otpad onda bi cijena trebalo da bude niža”, naveo je Vuković.
Knežević ističe da nisu zadovoljni uslovima jer su cijene dosta visoke, još kada se uzme u obzir da do Ramića iz Kotor Varoša ima 50 kilometara puta postavlja se pitanje koliko sve to opštinu košta.
“Tako je zakonom i mi ne možemo drugačije”, istakao je Knežević.
S druge strane, JP “Depot” optužuje pojedine opštine da ne ispunjavaju svoju zakonsku obavezu i ne plaćaju ili ne voze smeće na regionalnu deponiju u Ramićima. Takođe, potvrdili su da su tužili “Komunalac” iz Laktaša jer im duguje više od 250.000 KM, te da je zbog nemogućnosti naplate svojih usluga ugroženo vraćanje kredita Svjetske banke u iznosu od sedam miliona KM. Momčilo Rokvić, direktor JP “Depot”, je istakao da sa 30. junim ove godine komunalna preduzeća “Depotu” duguju oko 800.000 KM.
“Ako komunalna preduzeća ne palate ono što nam duguju, može se ugroziti likvidnost preduzeća i postoji opasnost da mi svoje obaveze ne ispunimo prema Ministarstvu finansija, a Ministarstvo finansija Svjetskoj banci, što je opasno”, naglasio je Rokvić.
Zanimljivo je da on u razgovoru s nama nije spomenuo dugove banjalučke “Čistoće”, pa je i pohvalio da redovno izmiruje svoje obaveze.
Gotovo sve opštine, odnosno Gradiška, Banjaluka, Laktaši, Prnjavor, Kotor Varoš, Srbac i Kneževo, imaju dugovanja prema “Depotu”. Tako, prema nezvaničnim informacijama, banjalučka “Čistoća” duguju oko 200.000 KM, ali je juče nismo uspjeli kontaktirati zbog neradnog dana, dok komunalno preduzeće iz Čelinca duguje oko 50.000 KM.
Momčilo Zeljković, načelnik opštine Čelinac, kaže da će najvjerovatnije potpisati reprogram dugovanja.
Jedan od problema na koji pojedini načelnici skreću pažnju jeste upravo taj kredit, za koji su svi morali dati saglasnost kao osnivači preduzeća da se podigne, ali da ne znaju na koji način je i u šta taj kredit konkretno utrošen.
Zeljković, Topolović, Knežević i Vuković potvrdili su nam da ne znaju na koji način je potrošen taj kredit ali da je od njih tražena saglasnost za njegovo uzimanje.
Klaonički otpad
Pojedinim opštinama i privrednim subjektima najviše problema, kada je u pitanju regionalna deponija Ramići, predstavlja lagerovanje klaoničkog i mesnog otpada.
Cijena lagerovanja tog otpada, kako kažu u “Depotu”, je 100 KM plus PDV po toni, dok su cijene na drugim deponijama daleko niže, što je dovoljan razlog da veliki mesoprerađivači iz Srpca, Banjaluke i Gradiške otpad odvoze na druga područja. Nezavisne novine