BANJALUKA, BIJELJINA, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama, utvrđen na posljednjoj sjedinici Vlade RS, fiskalne kase u zanatskim radnjama šalje u zaborav.
S obzirom na to da je prijedlog proslijeđen Narodnoj skupštini RS na razmatranje i usvajanje, ostaje da se vidi kada bi se zakon mogao naći pred poslanicima.
Zoran Tegeltija, ministar finansija RS, kazao je kako će mali poslodavci izbjeći obavezu izdavanja fiskalnih računa i obavezni tehnički pregled kasa, te kako je sadržaj zakona usaglašen sa Zanatsko-preduzetničkom komorom.
Jovica Bratić, direktor Zanatsko-preduzetničke komore, pojasnio je kako u grupu onih koji više neće morati da koriste kasu spadaju: taksisti, bigeri, tesari, moleri, zidari i svi oni koji plaćaju paušal i koji zapošljavaju do tri radnika, izuzev trgovina i ugostiteljskih objekata.
“Smatramo da ovim zakonom neće narušiti ništa u poreskom sistemu, a da će stimulisati i motivisati sve druge samostalne privrednike koji rade ilegalno da se vrate u legalne tokove”, kazao je Bratić.
Nadalje, kako kaže, velika stvar bi bilo i to ako bi se zanatlijama i preduzetnicima omogućilo da struju i komunalije plaćaju kao fizička lica.
“Očekujemo da nam se omogući da struju i komunalije plaćamo kao fizička lica, a ne kao privredni subjekti, jer mi to i jesmo i imamo takav status pošto odgovaramo cjelokupnom imovinom, dok preduzeća koja imaju status pravnog lica odgovaraju imovinom preduzeća”, pojasnio je Bratić dodajući kako je zahtjev upućen Agenciji za električnu energiju u Trebinju od koje očekuje pozitivan odgovor.
Inače podaci ove komore govore kako u RS postoji oko 5.000 radnji koje se nalaze u ilegali i posluju mimo zakona nanoseći štetu i sebi i državi.
U Zanatsko-preduzetničkom udruženju “Preduzetnik” iz Bijeljine izrazili su zadovoljstvo što je zakon upućen u proceduru i izrazili nadu da će u što skorije vrijeme biti usvojen.
“To će biti značajna olakšica, kako postojećim preduzetnicima, tako i stimulans prilikom otvaranja zanatsko-preduzetničkih radnji, jer će preduzetnici biti oslobođeni nepotrebnih troškova nabavke i rada fiskalnih kasa”, kazao nam je Mile Stević, sekretar Udruženja.
Da zanatlije s nestrpljenjem očekuju donošenje zakona govori činjenica da telefon ovog udruženja svakodnevno zvoni.
“Nakon usvajanja nacrta zakona imamo stalne pozive naših članova koji pitaju kada će zakon biti usvojen i kada će biti oslobođeni obaveza kase, a ima i onih koji čekaju da zakon stupi na snagu kako bi prijavili radnju”, kazao nam je Stević.
Pojedini preduzetnici smatraju kako bi jasnije trebalo definisati pojam zanatlije kako u budućnosti ne bi dolazilo do zloupotreba.
“Imam firmu koja se bavi pekarstvom i zapošljava 60 radnika, a vodim se kao društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o.), dok u mojoj branši postoje pekare koje imaju neznatno manji broj radnika, a vode se kao zanatsko-pekarske radnje, što nema veze s logikom. Tome pribjegavaju samo zbog benefita i sankcija koje su mnogo manje ako posluju kao zanatlije”, kazao je Njegoslav Zagorac, vlasnik firme “Bodaksko impeks. Nezavisne novine