BEOGRAD, Strasti oko Nacrta zakona o zanatstvu se ne stišavaju. Zanatlije okupljene oko Privredne komore Srbije upozoravaju da nacrt zakona na neustavan način predviđa formiranje Zanatske komore, da izvor njenog finansiranja u početku vidi u budžetu, a preduzetnicama na kraju donosi – još veće namete.
Zajednica preduzetnika Privredne komore iznijela je u utorak spisak sa čak 15 primjedbi i uskoro će ih dostaviti predlagaču zakona – Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja. Upozoravaju da je to oblast koja dotiče oko 900.000 zaposlenih u Srbiji, skoro polovinu ukupnog broja radnih knjižica.
– Dobro je da se donosi Zakon o zanatstvu, jer je vreme da se ta oblast uredi u skladu sa propisima Evropske unije, ali je potpuno neprihvatljivo da se stvara dualizam u nadležnostima i uvode novi nameti preduzetnicima – upozorio je predsjednik PKS Miloš Bugarin. – Zakon predviđa da se Zanatska komora formira “odvajanjem uz osnivanje”. To je moguće samo u slučaju kompanije. Predviđa da se finansira iz budžeta, što sva ostala udruženja i grupacije stavlja u neravnopravan položaj, jer ne primaju sredstva iz budžeta. Kasnije kaže da je samoodrživa institucija, koja se finansira od članarina.
Najveći problem je, kako je istakao Bugarin, što novi zakon zanatlijama donosi još veća opterećenja. Iako članstvo u Zanatskoj komori formalno nije obavezno, ona je odgovorna za registar zanatlija, ona izdaje licence i majstorska pisma. A zanatlije bi sve to morale da plaćaju.
– Mi, kroz regionalne komore, imamo stručnjake i infrastrukturu sposobnu da sve zanatlijama obezbedi bez nadoknade. Možemo da izdvajemo licence i majstorska pisma i da to ne naplaćujemo – istako je Bugarin. – To je naša ponuda. Ako neko može, neka da bolju ponudu.
Obrazovanje
Što se izmjena u sistemu obrazovanja tiče, preduzetnici nemaju većih zamjerki. Svi se slažu da im danas treba najmanje godinu dana da obuče mladog radnika koji je tek izašao iz školske klupe. Nacrt zakona predviđa mnogo veći udio praktične nastave, koju bi držali majstori mentori. Novosti