SARAJEVO – Regulatorna komisija za struju FBiH (FERK) upozorila je Vladu FBiH da postoji opasnost ukoliko bi bila primijenjena formula za obračun cijene struje za “Aluminij”, koju je ponudio konzorcij kao potencijalni kupac 88 posto kapitala u mostarskom kombinatu.
Ovo je potvrdio predsjednik FERK-a Risto Mandrapa, istaknuvši da ovom preporukom nisu povrijedili pravo Vlade FBiH da sama donese odluku, ali da su ukazali na opasnosti koje bi mogle proizaći iz nje. Prema njegovim riječima, ključno pitanje je ko će “Aluminij” snabdijevati strujom.
“Cijene struje koju proizvode ‘Elektroprivreda BiH’ i ‘Elektroprivreda HZ HB’ su različite. Struja iz ‘Elektroprivrede HZ HB’ je jeftinija, jer je iz hidroelektrana, ali je nema dovoljno, pa oni ostatak potreba uvoze po cijeni većoj od njihove. ‘Elektroprivreda BiH’ najveći dio proizvodi iz termoelektrana čiju cijenu određuje Vlada FBiH. Uz to, Vlada je vlasnik obje elektroprivrede i prodaje kapital u ‘Aluminiju'”, kaže Mandrapa.
Premijer FBiH Nedžad Branković odbio je komentarisati stav FERK-a, a resorni ministar Vahid Hećo i predsjednik Komisije za prodaju Enes Ganić juče nisu bili dostupni.
“Ne mogu komentarisati stav FERK-a dok ga ne obrade Komisija za prodaju 88 posto kapitala ‘Aluminija’ i Ministarstvo energetike”, kazao je Branković.
Konzorcij firmi “Glencor” iz Švajcarske, “Dalekovodi” iz Hrvatske i FEAL iz Širokog Brijega predložio je da cijena struje za kombinat bude vezana za cijenu aluminijuma na londonskoj berzi metala ili da se pola cijene veže za cijenu aluminijuma, a pola za važeću tarifu koju određuje FERK. Proračuni su pokazali da bi ta cijena trenutno bila između 38 i 41 euro za megavat-sat, dok je cijena struje na tržištu oko 76 eura. Kako “Aluminij” svakog sata troši oko 215 megavata struje i pola od toga kupuje od “Elektroprivrede HZ HB” po cijeni od 49 eura, najveći dio ove struje “Elektroprivreda HZ HB” uvozi po znatno višoj cijeni, a razliku nadoknađuju domaćinstva. Nezavisne N.