RIM, Globalne cijene hrane, koje prati Organizacija za hranu i poljoprivredu UN (FAO) pale su u martu zbog velikih raspoloživih zaliha i očekivanja obilne žetve.
FAO indeks cijena hrane, koji obuhvata pet osnovnih prehrambenih proizvoda, iznosio je u martu u prosjeku 171 poen, što je za 2,8 odsto manje u odnosu na prethodni mjesec, navodi se u izvještaju objavljenom na internet stranici te svetske organizacije sa sjedištem u Rimu. Na godišnjem nivou, cijene su i dalje više za 13,4 odsto od nivoa u prethodnoj godini, dodaje se u dokumentu.
Cijene žitarica su prošlog mjesaca pale za 1,8 odsto u poređenju sa februarom, pri čemu su najviše pojeftinili pšenica i kukuruz, koje su sada otprilike na nivou iz marta 2016.
Biljna ulja su zabilježila pad cijene za 6,2 odsto na mjesečnom nivou, u čemu su prednjačile cijene palminog i sojinog ulja zbog boljih izgleda proizvodnje. Zbog neočekivano velike ponude manje su i cijene uljane repice i suncokretovog ulja.
Najveće pojeftinjenje zabilježeno je kod šećera, čije su se cijene strmoglavile za 10,9 procenata, na najniži nivo od maja 2016, usljed slabe uvozne tražnje i očekivanih velikih isporuka iz Brazila na svjetsko tržište, zahvaljujući dobrom rodu.
Obilne zalihe mlijeka oborile su u martu cijene mlijeka i mliječnih proizvoda za 2,3 odsto u odnosu na prethodni mjesec, mada su one i dalje znatno iznad lanjskog nivoa.
Jedino su cijene mesa zabilježile rast u martu od 0,7 podsto na mjesečnom nivou, podstaknute čvrstom uvoznom tražnjom iz Azije za govedinom i svinjetinom, navodi se u izvještaju. Tanjug