TREBINJE, Iako je od prije nekoliko mjeseci pokrenut stečajni postupak u trebinjskom poljoprivrednom preduzeću “Agrokop”, predstavnici kompanije “Swiss Nova Invest” iz Švajcarske, koja je zakupila vinograde ovog preduzeća, zainteresovani su i za uzimanje koncesije od Vlade RS, u čijem je vlasništvu zemljište ove firme.
Stečajni upravnik “Agrokopa” Vlado Simović smatra najbitnijim da su skoro svi radnici tog preduzeća prešli kod zakupoprimca, firme “Premium vinogradi”, koja je kćerka firma “Swiss Nove Investa”, i uredno primaju lične dohotke.
“Uredno se servisiraju i svi dugovi, a vinogradi su, prema mišljenju stručnih vještaka, u takvom stanju da nisu bili bolje obrađeni u posljednjih sedam do osam godina”, kaže Simović.
Vladislav Kovačević, predstavnik kompanije “Swiss Nova Invest”, kaže da je većina radnika koje su preuzeli od “Agrokopa” ušla 10. maja u poprilično zapuštane vinograde, da bi danas, ulažući maksimalne napore, imali oko 140 hektara vinograda u veoma dobrom stanju i sa rodom koji je za sada izuzetan. Iako im vrijeme nije išlo na ruku, pa su morali neprestano da rade navodnjavaje zbog velike suše, loza je dobro podnijela i plod je u izvanrednom stanju, pa je Kovačević već započeo razgovore sa zainteresovanim kupcima.
“Imamo mnogo ponuda iz zapadne Hercegovine, ali ćemo prvo razgovarati s trebinjskim vinarijama, a prednost će imati i fizička lica koja dugi niz godina ovdje kupuju manje količine sirovina za pravljenje vina i rakije za sopstvene potrebe”, kaže Kovačević.
Prednost će, dodaje, kao i ranijih godina, imati vinarije “Tvrdoš”, “Anđelić” kao i manje vinarije.
Agronom Janko Milojević, koji je kao spoljni saradnik odranije bio angažovan u “Agrokopu”, kaže da su vinogradi sada u odličnom stanju i da su spaseni gotovo u posljednjem momentu, revitalizujući ne samo čokote vinove loze, nego cjelokupno preduzeće.
“Na ovaj način uveliko je povećana i vrijednost preduzeća u stečaju”, kaže Milojević. On dodaje da je kiša koja je pala donijela dodatnu blagodet i doprinijela punoći bobice i odnosu šećera i kiselina, što, ukoliko još budu potrajale padavine, umnogome olakšava posao radnicima koji rade na navodnjavanju, jer “Agrokop” nema sistem “kap po kap”.
Zakupoprimci, međutim, tvrde da će, ukoliko kupe većinski dio kapitala firme, što će zavisiti najviše od stečajnog postupka, svakako osavremeniti i sistem navodnjavanja, ali i mnoge druge procese, i zasaditi nove vinograde.
Neisplativa berba višnje
Iako je u posjedu “Agrokopa” jedan dio zemlje bio i pod voćnjakom višnje, one su ove godine ostale neobrane, jer je u vrijeme kada je taj posao trebalo da bude obavljen izostala i njihova hemijska zaštita i druga obrada, pa je, prema riječima Vladislava Kovačevića, njihova berba bila neisplativa.
Agronom Janko Milojević kaže da bi na ovim površinama najbolje bilo zasaditi stono grožđe, jabuku i stonu breskvu, a na lokalitetu Ljubomira šljivu. Nezavisne novine