BEOGRAD, Udruženje poslodavaca Srbije saopštilo je danas da je zbog primjene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu – u oblasti turizma i ugostiteljstva, došlo do pada prometa u ugostiteljskim i turističkim objektima, što ugrožava njihovo poslovanje.
Na osnovu precizno vođene statistike od 11. novembra do 20. decembra ove godine, u 436 lokala u sedam gradova u Srbiji, uočen je drastičan pad prometa u ugostiteljskim i turističkim objektima, a ukoliko se takav trend nastavi moguće je i zatvaranje tih objekata.
Zbog pada prometa u ovim objektima dolazi do smanjenja prihoda od poreza na dodatu vrijednost (PDV), stvaranja viška radne snage i potrebe za smanjenjem broja zaposlenih, tako da će se smanjiti i prihodi od poreza i doprinosa na zarade, kao i prihodi od poreza na dobit.
U Beogradu se pojavio i dodatni problem zbog ograničenja radnog vremena ugostiteljskih objekata i gašenja muzike poslije 22 sata u stambenim objektima.
Beograd, kao i drugi gradovi, nema dovoljno kvalitetnog poslovnog prostora u koji bi mogli da se smjeste ugostiteljski objekti, tako da je više od 80 odsto ovih lokala smješteno u stambenim zgradama.
Ovakvom odlukom ugroziće se sve ono na čemu je Turistička organizacija Beograda, zajedno sa ugostiteljima radila godinama – da se Beograd promoviše kao atraktivna turistička destinacija za strane turiste, koja ima bogat noćni život.
Od 2001. godine milioni evra ulagani su u takvu promociju Beograda, a onda se donosi odluka suprotna ciljevima u Nacionalnoj strategiji razvoja i poništava prethodni rad i uloženi novac, bez konsultacija sa vlasnicima i zakupcima lokala koji su u njih uložili znatna sredstva.
Takva odluka u 2010. godini, kada je zabilježen pad posjeta domaćih gostiju u turizmu i ugostiteljstvu u odnosu na 2008. za 30 odsto, pogubna je po likvidnost ugostitelja i hotelijera i radna mjesta u turističko-ugostiteljskoj privredi Beograda.
U ugostiteljskim objektima pojavio se i problem – žene konobarice koje rade u tim objektima moraju da legitimišu goste koji krše Zakon o zaštiti stanovništva izloženosti duvanskom dimu, a takvi gosti su često ratoborni i moraju se udaljiti iz lokala.
Ugostitelji su zato prinuđeni da otpuštaju djevojke i žene i zapošljavaju muškarce konobare, jer pripadnice ljepšeg pola nisu u mogućnosti da goste fizički izbace iz lokala.
Udruženje poslodavaca, takođe, smatra da je neumjesno da sve oznake za zabranu pušenja moraju biti na naljepnici A4 formata, jer to narušava izgled lokala, a takođe su suvišne i oznake na stolovima, koje nezadovoljni gosti često namjerno uklanjaju i nose sa sobom, pa se ugostitelji suočavaju sa dodatnim troškom, jer dnevno nestaje sedam do osam oznaka sa stolova.
Ove primjedbe ugostitelja upućene su ministru zdravlja Tomici Milosavljević, čije je ministarstvo iniciralo Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, sa molbom da se rasmotre pojedine zakonske odredbe, čije bi bolje definisanje moglo da pomogne da se prevaziđe trenutno stanje.
U saopštenju udruženja je navedeno da ugostitelji i hotelijeri nisu protiv ovog zakona i smatraju da i Srbija mora postati dio civilizovanog svijeta, ali je u ovom slučaju riječ o očuvanju radnih mjesta i prihodima budžeta Srbije.
Time što je zabranjeno pušenje neće se značajno smanjiti broj pušača, a hiljade ljudi u Srbiji ostaće bez posla, smatra Udruženje.
Zbog toga ugostitelji poručuju da se ovaj zakon može prilagoditi i ugostiteljima i pušačima i nepušačima, u onoj mjeri u kojoj bi to obezbjedilo održanje nivoa privredne aktivnosti u turizmu i ugostiteljstvu – jednoj od dvije vodeće grane u Nacionalnoj strategiji razvoja, istaknuto je u saopštenju. Emg.rs