BANJALUKA, Ustavni sud Republike Srpske (RS) proglasio je danas neustavnim Zakon o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga zato što je ”narušavao osnovna ljudska prava i slobode građana prilikom sudskih procesa sa vlašću RS”.
Predsjednik Ustavnog suda Mirko Zovko rekao je novinarima da je ovaj zakon određenim članovima blokirao rad drugih sudova u RS i što u njima postoji nesrazmjeran odnos na relaciji javnih i privatnih interesa u RS.
On je precizirao da su zakonom blokirane određene isplate i sudska rješenja RS, što je nedopustivo, i Ustavni sud je morao da ovaj zakon proglasi nevažećim.
Zovko je rekao da Narodna skupština RS nije smjela da dozvoli da se usvoji ovakav zakon koji, prema njegovim riječima, više nego očigledno onemogućava izvršenje pravosnažnih sudskih odluka.
“Narodna skupština RS izašla je iz pravnih okvira i povrijedila podjelu vlasti u RS, što Ustavni sud RS nije mogao da dozvoli”, istakao je Zovko.
Sudije Ustavnog suda RS su dvije godine istraživale taj zakon i upoređivale ga sa Ustavom RS prije nego je donesena odluka da se proglasi nevažećim.
Predlagač ovog zakona 2006. godine bilo je Ministarstvo finansija RS. Tužbu Ustavnom sudu RS da se preispita ovaj zakon podnijeli su Organizacija poginulih i zarobljenih civila RS, sindikalne organizacije zaposlenih u vojsci RS, Udruženje penzionera RS, kao i određena preduzeća i pojedini građani Srpske.