BANJALUKA, Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske upozorila je danas da je donošenje zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu pogubno za radne odnose i poslovni ambijent u Srpskoj.
Poslodavci smatraju da je uređivanje ove oblasti moguće kroz korekcije u postojećem Zakonu o radu, te da je novo zakonsko rješenje o sprečavanju zlostavljanja na radu potrebno povući iz procedure usvajanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Kao argumente za svoje navode Unija udruženja poslodavaca navodi da predlagač zakona nije napravio adekvatne analize s ciljem utvrđivanja obima društvenog problema – mobinga i da, pored pravnih autoriteta, nisu konsultovani drugi stručni kapaciteti prilikom normiranja ove oblasti.
“Nepojmljivo je da bi primjenom odredbi iz prijedloga institucije Republike Srpske trebalo da se bave ismijavanjem, ogovaranjem, izmišljanjem priča, širenjem neistina o radniku, negativnim komentarisanjem ličnih karakteristika radnika i drugim, a isto tako je nepojmljivo da te radnje treba smatrati `zlostavljanjem`”, sopšteno je iz Unije.
Prema njihovim navodima, predloženo rješenje ne govori ni ko bi i na koji način trebalo da se bavi dokazivanjem navedenih “djela” zlostavljanja na radu.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 6. novembra Nacrt zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu, kojim se uređuju oblici zlostavljanja na radu, obaveze poslodavaca za preventivno djelovanje i postupci za njegovo sprečavanje kod svih poslodavaca, bez obzira na karakter vlasništva i oblik organizovanja.
U obrazloženju Nacrta zakona navodi se da je poslodavac dužan da radnika, prije stupanja na rad, pisanim putem obavijesti o zabrani vršenja zlostavljanja i da s ciljem prepoznavanja, prevencije i sprečavanja zlostavljanja provede edukaciju i osposobljavanje predsjednika sindikata i drugih predstavnika radnika da prepoznaju uzroke, oblike i posljedice zlostavljanja.
Zlostavljanje u smislu ovog zakona je svako aktivno ili pasivno ponašanje prema radniku, grupi radnika ili poslodavcu, odnosno svako ponašanje fizičke, psihičke ili seksualne prirode kod poslodavaca koje se vrši sa ciljem ugrožavanja ili predstavlja ugrožavanje dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta, zdravlja i položaja radnika.
Nakon usvajanja Nacrta zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu provedena je javna rasprava, a Vlada Srpske utvrdila je i prijedlog ovog zakonskog rješenja. Srna